Radiologia w gabinecie stomatologicznym

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzatory do domu i biura – Montaż i serwis
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w stomatologii
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Rentgen zębów w stomatologii

RTG w stomatologii służy celnej diagnostyce . Stomatolodzy wykonują prześwietlenia radiologiczne, by mogli uzyskać niezbędne informacje co do ułożenia i kondycji zębów w jamie ustnej. Zwykle dzięki temu następuje dostrzeżenie dolegliwości, niemożliwych do wykrycia, w czasie rutynowego przeglądu kontrolnego.

Radiologia w stomatologii to po prostu rentgen zębów. Zwykle te prześwietlenia dzielą się na dwie kategorie – zewnątrzustne i wewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, czyli zdęcie punktowe obejmuje obraz 2-3 zębów. Zaletą zdjęcia punktowego jest to, że dokładnie przybliża pojedyncze zęby, co upraszcza dentyście diagnozę. Tymczasem rentgen zębów zewnątrzustne odkrywa cały komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne odsłania położenie zębów względem szczęki oraz względem siebie i zdjęcie cefalometryczne, czyli boczne, które odtwarza obraz zatoki przynosowej, tkanek miękkich i podniebienia twardego.

Wskazania do badań rentgenowskich w stomatologii

Zdjęcia radiologiczne zębów u dentysty wykonuje się dla wielu działów stomatologii. Zazwyczaj, fachowego skorzystania z RTG, dentysta potrzebuje w implantologii, chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, protetyce i w leczeniu kanałowym (endodoncja).

Radiologia zębów zdaje egzamin rozpoznawaniu chorób dziąseł, zębów, tkanek okołowierzchołkowych, zapalnych stanów, zmian w obrębie kości – w tym martwica, zwapnienia, torbiele – oraz zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia radiologiczne zaliczają się również jako podstawowy element przed zabiegami i leczeniem, które oczekują uprzedniego rozpoznania położenia zębów. W taki sposób dentysta ortodonta diagnozuje wady zgryzu, a protetyk ocenia, jak dużą przerwę powstałą na skutek utraty zęba albo zębów, należy uzupełnić.

Jeżeli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku i ucierpiał przez uraz mechaniczny zębów lub szczęki, dentysta również kieruje go na wykonanie badań radiologicznych. RTG zębów ukazuje  ewentualne błędy czy powikłania – np. wskaże miejsce narzędzia, jeśli utkwiło ono w kanale zęba, a także jest koniecznym elementem diagnostyki zmian nowotworowych.

Najczęściej dentysta zleca powtórzenie badań RTG po ukończeniu leczenia, żeby sprawdzić jego skuteczność.

Jak wygląda rentgen zębów w gabinecie dentystycznym?

Współcześnie przeważnie w gabinetach dentystycznych przeprowadza się badania RTG na miejscu od razu w czasie wizyty. To duże uproszczenie dla pacjentów, bo mogą uniknąć rejestrowania się na kolejną wizytę, ani specjalnie szukać pracowni radiologicznej. Wbrew obawom zrobienie zdjęcia RTG zębów nie wzbudza dyskomfotu i nie wymusza od pacjenta wyjątkowych przygotowań. To nie problem, by po prostu zjeść śniadanie, napić się i przyjąć swoje lekarstwa.

Jedynym przygotowaniem przed prześwietleniem rentgenowskim zębów jest usunięcie wszystkich metalowych przedmiotów z okolicy szyi i twarzy. Dlatego na rentgen u stomatologa lepiej przyjść bez biżuterii i spinek, a chwilę przed badaniem należy ściągnąć protezy, okulary i aparaty słuchowe.

Samo przeprowadzenie zdjęcia rentgenowskiego zębów u dentysty trwa zaledwie kilka sekund, zwłaszcza, że obecnie przy rozwoju technologicznej, zazwyczaj jest to już RTG cyfrowe. Mimo to dentysta, który wykonuje rentgen rozmawia z pacjentem i informuje go o wszystkich etapach przeprowadzanego badania.

Zdjęcia RTG budzą obawy, co do promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, wpływa na organizm, ale nie ma powodów do obaw, bo w czasie robienia prześwietlenia rentgen zębów u stomatologa, nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia. Organizm pochłania znikomą dawkę, a ponadto każdy pacjent zakłada ochronny fartuch. Należy pamiętać, by nie wykonywać rentgen bardzo często, najlepiej nie częściej niż raz na pół roku, dlatego należy nie zapominać, kiedy robiło się je ostatnio. Prześwietleń rentgenowskich muszą unikać kobiety w ciąży, niezależnie od tego, czy mają je mieć wykonane dla stomatologa czy innego lekarza. Jeżeli to nie jest absolutnie niezbędne lepiej, aby ciężarna zrezygnowała z badania.

Zalety cyfrowego RTG u stomatologa.

Ze względu na to, że rentgen zębów da się wykonać w gabinecie stomatologicznym w cyfrowo, warto wymienić plusy tego rozwiązania. Wcześniej rolę nośnika rentgena miała klisza, która zwykle zajmowała sporo miejsca i mogła łatwo ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu.

W przypadku dentystycznego rentgena w formie cyfrowej takie problemy nie istneją, bo pliki można bezpiecznie przechowywać w komputerze. To użyteczna zaleta, ponieważ pozwala ona na przesłanie obrazu prześwietlenia RTG w dowolne miejsce, bez konieczności noszenia pełnej dokumentacji radiologicznej. Dentysta może je zobaczyć i dowolnie powiększać obraz. RTG w tej formie jest zdecydowanie trwalsze, bo ciężko je uszkodzić.

Warto zauważyć, że metoda radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z wydzielania odpadów, jakie powstają na skutek używania klisz rentgenowskich.

To badanie jest precyzyjne i świetnie sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.

www.stomatolog-torun.pl