Klimatyzatory do domu i biura – Montaż i serwis

depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak przygotować wosk
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia w gabinecie stomatologicznym
29 sierpnia, 2020
Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym niejedynie w biurach, ale także w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora staje się co raz bardziej dostępny dla każdego. Klimatyzator w domu ma pozytywny wpływ przede wszystkim na warunki temperaturowe, ale również na stopień wilgoci i jakość powietrza. Co raz częściej klimatyzator jest także wykorzystywany zimą jako urządzenie grzewcze. Nikogo zatem nie zaskakuje jego przyrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja pozytywnie wpływa na powietrze w domu, dzięki zainstalowanym filtrom, które wychwytują szkodliwe cząstki alergenów, kurzu czy pyłków. To sprawia, że poza kontrolą temperatury, klimatyzator pomaga oczyszczać powietrze. Nie należy jednak rezygnować z wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji oraz odpowiednia wentylacja zmniejsza ryzyko zawilgocenia budynku, które sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni.

Najlepsze warunki działania

Człowiek sprawnie funkcjonuje w odpowiednich warunkach. Najkorzystniejsza temperatura waha się między 23 a 26°C. Także poziom wilgoci ma wpływ i najlepiej by mieścił się w przedziale 40-60%. Są to najbardziej dopasowane warunki, w których ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do regulacji temperatury należy podchodzić z rozwagą. Zalecane jest, by różnice temperatur między pokojami nie były wyższe niż 7°C. Inaczej praca klimatyzacji naraża na choroby, takie jak: przeziębienia, zapalenie zatok czy gardła.

Warto również zmniejszyć przeciągi i podmuchy powietrza. Nawiew nie powinien być skierowany bezpośrednio na domowników, a jego prędkość nie powinna być mniejsza niż 0,3 m/s, by nie narażać się na dolegliwości.

Wydajny klimatyzator

Zakup właściwego klimatyzatora domowego powinno poprzedzać dobre rozeznanie. Warto poznać klasę energetyczną urządzenia oraz sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tym przypadku im wyższe wskaźniki, tym mniej energii wykorzystuje klimatyzator.

Zazwyczaj najwyższą klasę energetyczną (A+++) mają te najbardziej efektywne i drogie klimatyzatory. Warto jednak zastanowić się nad kwotą, jaką przeznaczy się na zakup, dlatego że tańsze klimatyzatory, zazwyczaj mają gorszą klasę, ze względu na co są droższe w eksploatacji i częściej wymagają napraw.

Aby funkcjonowanie klimatyzatora było maksymalnie wydajne i oszczędne trzeba zadbać o właściwą izolację przegród budowlanych, ścian, stropów oraz szyb okiennych, by odbijały światło słoneczne. Dodatkowo, dobrym sposobem jest montaż rolet czy żaluzji, które pomogą w utrzymaniu temperatury, zatrzymując lub odbijając promieniowanie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów klimatyzatorów. Odróżniają się pod względem wielkości, sposobu pracy, pobierania energii a także mobilności, co sprawia, że można je dopasować zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej montowany klimatyzator do domu. Zbudowany jest on z dwóch części: parownika, czyli jednostki wewnętrznej oraz skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Taki typ klimatyzacji można kupić również w formie multisplit, która od pierwotnej wersji odróżnia się tym, że do jednej zewnętrznej jednostki można zainstalować kilka (maksimum 5) części wewnętrznych, na przykład w kilku pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna w formie split jest często wybierana do domu, ze względu na dość cichą pracę, zajmuje niewiele przestrzeni oraz ma elegancki wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to tak samo często wybierana klimatyzacja do domu. Składa się z jednego elementu, przez co pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w wybranym miejscu oraz zabranie go, gdy będzie niepotrzebny. Wadą jest przewód, który musi być wystawiony na zewnątrz (np. na dwór), aby odprowadzał ciepło. Z tego względu są trochę mniej efektywne.

Pozostałe typy klimatyzatorów, takie jak: klimatyzatory kanałowe, kasetonowe czy okienne, sprawdzają się w większych pomieszczeniach,: w biurach czy zakładach przemysłowych. Potrzebują znacznie większej przestrzeni oraz zużywają stosunkowo więcej energii.

Jak długo posłuży klimatyzacja w domu?

Sprawny, regularnie oczyszczany oraz właściwie eksploatowany klimatyzator może pracować w domu nawet przez 25 lat. Jest to możliwe za pomocą częstych przeglądów, które zapobiegną albo usuną wszelkie pojawiające się usterki. Przeglądy powinny odbywać się dwa razy w roku, żeby nie narażać się na problemy związane z defektem urządzenia, czy możliwym rozwojem pleśni lub grzybów. Żywotność klimatyzacji jest często zależna też od ceny i jakości sprzętu. Im wyższa klasa, tym dłuższa pewność sprawnego działania.

W przypadku wymiany klimatyzacji, znaczna część firm zajmujących się ich montażem, proponuje utylizację zużytego sprzętu w cenie instalacji nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zajmują się tym fachowcy, ale też bezpieczne, dlatego że urządzenie usuwane jest w odpowiednich warunkach.

Cena klimatyzacji do domu?

Na koszt klimatyzacji w domu ma wpływ kilka czynników. To nie jedynie sam koszt sprzętu i jego montaż. Do wydatków należy doliczyć też przybliżoną wartość kosztów eksploatacji, a to inwestycja długofalowa. Należy ocenić, czy warto zdecydować się na zakup droższego sprzętu, który będzie mniej drogi w utrzymaniu, ze względu na większą sprawność (a więc rzadsze naprawy) oraz mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl