Most protetyczny dla pacjenta

Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty
Implant dentystyczny – w jakich sytuacjach warto?
21 czerwca, 2022
kartoniarki - rodzaje kartoniarek - maszyny pakujące
Kartoniarki start stopowe i kontynuacyjne nowoczesne maszyny pakujące w przemyśle
8 sierpnia, 2022
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna

Brak zęba łączy się z koniecznością jego odbudowy, żeby nie doszło do następnych problemów. Oboczne zęby oraz zęby naprzeciwko potrzebują podparcia, inaczej one także mogą się przesuwać,  a nawet wypadać. W związku z tym wskazane prędko uzupełnić przerwę. Pośród przeważnie stosowanych w stomatologii wypełnień, są mosty protetyczne. By móc zaaplikować most protetyczny, w jamie ustnej pacjenta muszą ciągle mieścić się zęby, jakie staną się oparciem dla filarów mostu. Ten rodzaj wypełnienia może więc być zastosowany tylko jeżeli brak znajduje się pomiędzy zębami sąsiednimi. Znaczącym plusem tego rozwiązania jest to, że da się ta metodą zastąpić do nawet 3 zębów jeden obok drugiego na raz. Mosty protetyczne są zakładane na stałe, dlatego są zdecydowanie bardziej komfortowe w porównaniu do protez ruchomych. Choć duża część pacjentów boi się drobinek jedzenia wchodzących pod most, dentyści przekonują – nie ma powodów do zmartwień, bo właściwie dopasowany most na to nie pozwala i pokarm nie wchodzi do środka. Warto rozważyć założenie mostu protetycznego, bo jest to wygodne oraz estetyczne uzupełnienie.

Jakie są rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny odznacza się bardzo prostą budową. Składa się z dwóch filarów, jakie nakłada się na graniczących z luką zębach oraz z przęsła, które zasłania utracony ząb. Istnieją dwa rodzaje mostów protetycznych. Ten najbardziej znany aplikuje się na odpowiednio sąsiednie zęby, ewentualnie zdarza się także tak, że filarami okazują się implanty zębowe. Ten typ mostu jest bardzo trwały oraz wykorzystywany w większości gabinetów stomatologicznych. Bywają jednak miejsca, w jakich koronę uzupełniającą wyrwany ząb przykleja się do pobliskich zębów pacjenta. Ta metoda jest rzadziej używana, bo jest bardziej nietrwała i da się nią uzupełnić zaledwie jeden ząb.

Przeważnie mosty protetyczne dentystyczne wykonywane są z paru oddzielnych materiałów. Całkowicie estetyczne są mosty pełnoceramiczne, w jakich tak samo most oraz jego podbudowa są stworzone z cyrkonu. Tak samo często zakładane są mosty porcelanowe na metalowej podbudowie – zwykle ze stali, a czasami na życzenie pacjenta ze złota. Nie tak wytrzymałe oraz mniej estetyczne są przygotowane z kompozytu (materiału, z jakiego robione są białe plomby dentystyczne) na podbudowie zrobionej z włókna szklanego.

Most protetyczny – wskazania

Przygotowanie mostu protetycznego polecane przez stomatologów jest szczególnie tym pacjentom, którzy chcieliby na stałe odbudować brak po utracie zęba albo zębów, ale nie chcą wydać na droższe implanty zębów. Mosty protetyczne absolutnie wystarczają, by usunąć widoczną lukę oraz zahamować pogłębiające się przesuwanie się zębów sąsiednich oraz wstrzymać utratę kości w przestrzeni braku zęba. Utrata kości to poważna sprawa, dlatego że oddziałuje nie tylko na zdrowie jamy ustnej, ale także wygląd twarzy, jaka może przez to wyglądać starzej. Wypełnienie luki po zębie u stomatologa działa w ten sposób, że odzyskujemy odpowiedni rozkład sił w trakcie żucia oraz odpowiednie funkcje oraz konstrukcję zgryzu. Tą techniką zmniejszamy ryzyko pojawienia się chorób przyzębia i dziąseł z uwagi na gromadzące się w przerwie pozostałości jedzenia. Najważniejszym dla pacjentów aspektem założenia mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Jedyny wymóg, jaki trzeba spełnić, by dentysta mógł wstawić most protetyczny jest właściwa ilość i jakość filarów do oparcia mostu. Filary muszą być zdrowe, by obciążenie nie przyczyniło się do ich wczesnego zepsucia.

Jak przebiega wykonanie mostu protetycznego?

Podstawowym etapem każdego leczenia stomatologicznego jest diagnoza oraz badania, jakie pomogą dentyście ocenić, czy wykonanie mostu protetycznego jest odpowiednim rozwiązaniem, mając na uwadze stan jamy ustnej pacjenta. Jeśli dentysta nie wskaże żadnych ograniczeń, będzie mógł przystąpić do pracy. Kiedy zgodnie z planem podstawami mostu protetycznego mają zostać sąsiadujące zęby pacjenta, trzeba je przyszykować. Do tego dentysta musi trochę je oszlifować, by następnie możliwe było dokładne dobranie mostu. Mimo lęku wielu pacjentów szlifowanie zębów jest bezbolesne, bo odbywa się w obrębie szkliwa. Szlifowanie nie narusza struktury zębów, a przeprowadzający go dentysta zawsze wie, jakie części zęba mogą być oszlifowane. Zabieg szlifowania nie będzie niezbędny przy oparciu mostu na implantach. Kiedy zęby zostaną już przygotowane, następnym etapem wykonania mostu protetycznego jest pobranie potrzebnych wycisków. Na ich podstawie, dentysta protetyk będzie mógł wykonać doskonale dopasowany most. W czasie, kiedy protetyk tworzy indywidualny most protetyczny, dentysta nakłada tymczasowy most, jakiego przeznaczeniem jest osłona oszlifowanych zębów. Kiedy ostatecznie most zostanie przygotowany, dentysta dopasowuje go do kształtu jamy ustnej, a następnie zakłada na stałe stomatolog toruń

Zalety stosowania mostów protetycznych

Głównymi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość oraz wysoka estetyka. Dzięki nim możemy zastąpić kilka zębów na raz oraz odzyskujemy wszelkie funkcje żucia. Wypełnienie zęba mostem protetycznym przywraca pacjentowi piękno uśmiechu oraz całkowity komfort.