Jak pomaga pacjentowi leczenie zachowawcze u dentysty

Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów
Jak pacjent powinien przygotować się do wszczepienia implantów stomatologicznych
23 grudnia, 2022
Pełna księgowość w biurze rachunkowym
Na czym polega pełna księgowość i kiedy należy ją stosować
23 lutego, 2023
Na czym polega leczenie zachowawcze? Leczenie bólu zębów

Leczenie zachowawcze w gabinecie stomatologicznym

Celem leczenia zachowawczego jest ochrona zdrowia zębów pacjenta przede wszystkim wtedy, kiedy znajdą się pierwsze problemy jamy ustnej. Pierwsze sygnały wystąpienia zazwyczaj występujących dolegliwości zębów, dziąseł i przyzębia można rozpoznać już we wczesnym etapie podczas regularnych kontroli u stomatologa. Stomatolog przeprowadza leczenie zachowawcze, aby zachować zdrowie zęba, zanim problem się nawarstwi.

Z reguły początkowym oraz głównym objawem, świadczącym o tym, że dzieje się coś szkodliwego jest występujący ból zęba. W tego typu sytuacji lepiej nie próbować leczenia sposobami domowymi, które nie zniwelują problemu, a najmądrzej szybko zajrzeć do stomatologa. W gabinecie stomatologicznym lekarz przeprowadzi odpowiednie badania oraz odnajdzie źródło problemu, a następnie ustali idealną metodę działania. Z reguły przy początkowych objawach leczenie zachowawcze wystarczy, żeby usunąć problem, jeżeli jednak problem jest poważniejszy, dentysta będzie musiał wybrać bardziej skomplikowane leczenie.

Najczęściej występujące choroby zębów

Potrzeba stosowania leczenia zachowawczego wynika ze stanu zdrowia zębów. Większość chorób zębów zaczyna się od słabej higieny jamy ustnej. Dentyści obserwują, że najczęstsze problemy rozwijają się z powodu leniwego oczyszczania zębów, dlatego resztki jedzenia odkładają się na zębach i po jakimś czasie twardnieje i staje się trudnym do wyszorowania szczoteczką kamieniem nazębnym. Zebrane tak bakterie zwykle są początkiem ciężkich do wyleczenia problemów.

Próchnica – to zakaźna choroba, która łatwo przechodzi między kolejnymi zębami, a nawet między różnymi osobami. Zazwyczaj próchnica wchodzi w tkanki zęba, a nie usunięta w ciągu kilku miesięcy atakuje je głęboko. Im głębiej dotrze próchnica, tym trudniej będzie ją leczyć. Próchnicę na powierzchni wyleczy leczenie zachowawcze. Jeśli wejdzie do niższych warstw konieczne będzie leczenie kanałowe pod mikroskopem, a w najgorszych przypadkach skutkiem może stać się także potrzeba usunięcia zęba.

Zapalenie miazgi zęba – z reguły pojawia się na skutek ignorowania próchnicy, choć może być także skutkiem przeciążenia zęba od różnych zabiegów albo dużej liczbie wypełnień. Zapalenie miazgi zęba jest inwazyjnym problemem zarówno z tego względu, że pest powodem ciężkiego do zniesienia bólu, ale także dlatego że może przejść się na kość.

Zgorzel zęba – w przypadku, jeżeli pacjent pozostawi problem zapalenia miazgi zęba czy nie dopełni leczenia zachowawczego, problem będzie się pogłębiać oraz przez to pojawi się zgorzel zęba. Jest to typ stanu zapalnego, jakiego poważnym skutkiem mogą stać się zwyrodnienia w kości wokół wierzchołka korzenia zęba. W zaawansowanej przypadłości leczenie zachowawcze nie wystarczy.

http://www.stomatologia-torun.pl/

Najczęściej występujące choroby dziąseł i przyzębia

Tak jak przy powstawaniu chorób zębów, największym czynnikiem pojawiania się chorób dziąseł i przyzębia jest brak poprawnej higieny jamy ustnej. Przeważnie występujące choroby dziąseł i przyzębia można zauważyć z uwagi na takie same objawy występujące w jamie ustnej. Będą to takie objawy jak: krwawienie, zaczerwienienia i obrzęk dziąseł, odkrywanie zębowych szyjek, nadwrażliwość na ciepło i zimno, nieprzyjemny zapach z ust, a nawet rozchwianie zębów. Te symptomy świadczą o rozwijającej się chorobie przyzębia lub dziąseł, która wymaga natychmiastowego leczenia lekarza.

Zapalenie dziąseł – zazwyczaj jest głównym sygnałem sygnalizującym o dolegliwości. Czerwone, zwykle opuchnięte dziąsła dają znak, że trzeba się nimi zaopiekować.

Krwawiące dziąsła – jeśli pacjent zaobserwuje w ciągu szorowania krew, to jest znak bardziej zaawansowanego problemu zębów i dziąseł. Z reguły mówi dentyście, że dziąsła są osłabione, co może prowadzić do rozchwiania, a nawet wypadania poszczególnych zębów.

Parodontoza – czyli zapalenie przyzębia, jest najtrudniejszą w leczeniu wśród chorób dziąseł i przyzębia. Początkowym objawem paradontozy jest wrażliwość oraz zapalenia dziąseł, potem jeżeli problem nasila się, występuje krwawienie w trakcie szorowania. W finale zęby będą wypadać.

W jaki sposób leczenie zachowawcze zapobiega chorobom przyzębia, dziąseł i zębów

Zobaczyliśmy już, że największą przyczyną tworzenia się trudnych w leczeniu chorób zębów i dziąseł jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Choroby bez przeszkód przechodzą i na zęby i na dziąsła, dlatego aby zapobiegać rozrastaniu się chorób, należy często odwiedzać gabinet dentystyczny. W czasie wizyty dentysta sprawdza generalny stan zdrowia pacjenta, a kiedy zobaczy coś dziwnego, może od razu działać proponując leczenie zachowawcze.

Bazowym etapem leczenia zachowawczego jest podanie znieczulenia miejscowego, aby zagwarantować pacjentowi bezbolesne leczenie. Leczenie bezbolesne daje pacjentowi spokój i poczucie bezpieczeństwa. Następnie niezbędne jest założenie koferdamu, tj. specjalnego materiału gumowego. Jego zadaniem jest oddzielenie leczonego obszaru od innych zębów, tym sposobem również inne tkanki pozostaną nienaruszone.

Po pełnym przygotowaniu do leczenia zachowawczego bez bólu jest opracowanie zęba. Stomatolog usuwa zaatakowany bakteriami obszar. Najistotniejszym działaniem tego etapu jest precyzja dentysty. Po usunięciu próchnicy pozostaje ubytek, który należy odtworzyć. Finałowym etapem leczenia zachowawczego jest odtworzenie koloru, kształtu oraz poprawnych funkcji zęba. Poprzez wypełnienie dentysta zadba o to, żeby pacjent odzyskał anatomicznie dobry oraz estetyczny ząb, który w poprawny sposób będzie współgrał z pozostałymi.

Dzięki temu wiemy, że leczenie zachowawcze jest jednym z najważniejszych zabiegów dentystycznych. Częste przeglądy zębów i leczenie gwarantują wiele lat bez bólu i skomplikowanych zabiegów.