Jak pacjent powinien przygotować się do wszczepienia implantów stomatologicznych

Kubek termiczny dla kogo najlepszy - jaki kubek wybrać
Termokubek idealny na każdą okazję
17 października, 2022
Na czym polega leczenie zachowawcze? Leczenie bólu zębów
Jak pomaga pacjentowi leczenie zachowawcze u dentysty
30 grudnia, 2022
Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów

Zabieg wszczepienia implantów to całkiem rozbudowany proces z tego powodu niezbędne będą wstępne przygotowania. Ze strony pacjenta dentysta oczekuje niezbyt wiele. Bazowym zadaniem pacjenta jest opowiedzenie dentyście swoich preferencji i przybliżenie historii chorób, jakie miałby stanowić przeciwwskazanie. Znaczna część pacjentów w tym momencie decyduje się na projektowanie uśmiechu, to znaczy technologię, jaka ukazuje pacjentowi finał pełnego procesu wszczepienia implantów przed rozpoczęciem.

Podczas przygotowania przeprowadzone zostaną wszystkie badania diagnostyczne. Dla stomatologów bezpieczeństwo to podstawa, z tego względu przed zabiegiem wszczepienia implantów potrzebne są złożone badania krwi. Istotny jest tu okres krzepliwości krwi, stężenie elektrolitów i OB. Potrzebne to do tego, by stomatolog mógł poprawnie zbadać, czy okres gojenia się po wszczepieniu implantu zęba przebiegnie dobrze. Obok badań krwi niezbędne są także badania dotyczące stanu zdrowia dziąseł i zębów. Tak zostaną wykluczone problemy z próchnicą i choroby błon śluzowych i dziąseł. Przed zabiegiem implantologicznym potrzebne będzie wyleczenie dolegliwości zębów i dziąseł, aby środowisko w jamie ustnej pacjenta, nie zawadziło w pomyślnym łączeniu się implantu z kością. Oprócz tego koniecznym etapem przygotowań do wszczepienia implantów będą badania RTG. Dentysta za pomocą zdjęć RTG albo tomografii komputerowej, określa ilość kości, zatok i przebiegu nerwów.

Po odrzuceniu ewentualnych przeciwwskazań i podstawowym przygotowaniu jamy ustnej, kolejnym krokiem będzie pobranie wycisków. Za ich pomocą lekarz dentysta dobiera długość i średnicę implantu i formę protezy do odpowiednich warunków jamy ustnej pacjenta. Taką metodą pacjent uzyska doskonale dopasowaną dla niego protezę.

W jakich sytuacjach stosowane są implanty zębowe?

Identyczne przygotowania do założenia implantów zębowych wykonuje się bez względu na powody straty zębów. Potrzeba aplikacji implantów może pojawić się na skutek usunięcia zęba; utraty zębów z powodu nieleczonych chorób dziąseł i przyzębia lub z uwagi na uraz; zachowania niewykształconych  zębowych zawiązek lub bezzębia. Przeważnie do stomatologa przychodzą pacjenci, jacy już utracili ząb i pragną go zastąpić.

Jest też tak, że badanie stomatologiczne pokaże, że leczenie zepsutego zęba jest niewykonalne lub nie ma sensu a najlepszym rozwiązaniem jest jego wyrwanie i zastąpienie go dobrym implantem . Znaczna część dentystów w każdym przypadku w pierwszej kolejności wybiera leczenie zachowawcze zębów. Precyzyjna diagnoza jamy ustnej umożliwia dentyście sprawdzić, czy w danym przypadku opłaca się podjąć próbę ratowania zęba, czy może lepszym wyjściem będzie usunięcie zęba i jego odbudowa .

Dziś dzięki nowoczesnym technologiom w implantologii, implantami da się odtworzyć wybrany ząb lub większą ilość zębów. Współczesne możliwości implantologiczne zainspirowały dentystów do szerszego zastosowania implantów, niż do odbudowy jednego zęba. Nie ma przeciwwskazań, żeby jeden po drugim aplikować implanty stomatologiczne, jednak obecnie mogą stać się podstawą dla protez całkowitych lub częściowych. Można na nich opierać między innymi protetyczne mosty i zwykłe protezy odtwarzające większe luki. Aby osadzić odbudowę na stałe konieczne są zaledwie cztery lub sześć implantów dentystycznych.

http://www.dentysta-torun.eu/

Co robić po wszczepieniu implantu zęba

Po wszczepieniu implantów implantolog wystawia dla pacjenta listę zaleceń, których musi przestrzegać. Zaraz po zabiegu trzeba przygryźć sterylny gazę na około trzydzieści minut po zabiegu. Przez kilka godzin nie można jeść, a pierwsze posiłki muszą być półpłynne i lekkostrawne. Powinno się również unikać parzących dań, aby nie ogrzewać obszaru zabiegowego, co mogłoby nasilić dolegliwości bólowe. Implantolodzy w tego rodzaju sytuacjach zazwyczaj polecają stosowanie lodowatych okładów, a nawet ssania lodu i spożywania schłodzonych napojów.

Po zabiegu wszczepienia implantów zębów mogą wystąpić takie objawy jak opuchlizna i ból. Trzeba koniecznie przestrzegać wyznaczonych przez stomatologa ilości tabletek przeciwko bólowi. Zwiększenie dawek nie umniejszy dolegliwości, ale może być niebezpieczne. Implanty potrzebują szczególnej higieny zębów. W tym zakresie przydatne będą łagodzące pasty. Tak samo w przypadku mycia zębów należy używać szczoteczkę miękką i uważnie myć jamę ustną, by nie urazić miejsca zabiegowego i nie zepsuć szwów.

Kilka dni ważne jest odłożenie używek na przykład papierosów. W ciągu około dwóch tygodni trzeba unikać sauny, solarium, pływania i ogólnie fizycznego wysiłku. Dentyści za każdym razem mówią pacjentom, aby nie dotykali językiem ani palcami miejsca zabiegowego, by nie dopuścić do jakichkolwiek powikłań. Największym wymogiem jest pilnowanie wszystkich wskazanych wizyt kontroli w gabinecie dentystycznym, nawet gdy pacjent nie zauważa żadnych niepokojących objawów. Dzięki wizytom, dentysta sprawdza przebieg gojenia i może ocenić, czy integracja kości z implantem przebiega dobrze. Po zakończeniu leczenia niezbędne są zaledwie okresowe kontrolne wizyty co najmniej 2 razy w roku.