Księgowość – zawód, zakres obowiązków i perspektywy

notariusz notariusz toruń usługi notarialne
Poświadczenie umowy najmu mieszkania
Kwiecień 12, 2017
grafik toruń ulotki reklamowe agencja reklamowa
Trendy w projektowaniu stron www
Kwiecień 15, 2017
księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości

księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości

Czy warto zostać księgową?

Księgowość sporej liczbie osób wiąże się z pracochłonnym wypisywaniem ciężkich ksiąg, z osobą w binoklach zgiętą nad starodawną maszyną liczącą oraz niezrozumiałymi obliczeniami oraz niezbyt wygórowanym wynagrodzeniem Oczywiście taki obraz pasuje trochę do sceny z filmu, aniżeli do sytuacji faktycznej. Tak naprawdę księgowa ma dostęp do profesjonalnych programów komputerowych, odręcznie w ogóle nie przygotowuje dodatkowych przekazów oraz bynajmniej nie zarabia malutko (w szczególności jako główna księgowa w wielkiej korporacji).

„Buchalteria” jest najistotniejszym wydziałem w każdej instytucji, chociażby wtedy, kiedy jest realizowana na odległość oraz w związku z tym żadna księgowa nie podejmuje się wykonywania wszelkich czynności stacjonarnie w wydzielonym biurze. Do jej fundamentalnych funkcji kwalifikuje się: opracowywanie wszelkich rozliczeń firmy, odbieranie faktur, zachowywanie faktur, kontrolowanie informacji, wstawianie informacji do systemu rachunkowego, obliczanie należności głównie dla rozmaitych instytucji, m in. urzędu skarbowego.

Osoba znająca się na księgowości ma szansę wraz ze zdobywaniem zdolności zabiegać o wyższe stanowisko w przedsiębiorstwie. Na pewno najlepszą posadą jest funkcja głównej księgowej, która troszczy się o obieg zasobów pieniężnych w przedsiębiorstwie. Oprócz tego zajmuje się sprawami urzędowymi, kieruje podwładnymi i dba o rozwój swojego resortu.

Osoba zajmująca się księgowością ma okazję jeszcze otworzyć swoją działalność gospodarczą, a mianowicie prowadzić swoje biuro rachunkowe i osobiście obsługiwać Odbiorców. Tutaj jednak przydatna jest aprobata Ministra Finansów – należy udokumentować doświadczenie w zawodzie oraz zdać egzamin (natychmiast po skończeniu określonych studiów). By dostać pracę zarobkową jako księgowa, krótko mówiąc nie trzeba „wyrabiać” dodatkowej licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Prowadzenie księgowości w zasadzie nie jest takie bezproblemowe. Powinniśmy bezwarunkowo znać specjalistyczne przepisy, razem z takimi, jakie są od kilku dni aktualne. Księgowa musi posiadać zatem obszerną wiedzę, ponieważ na niej spoczywa głównie odpowiedzialność za zasoby finansowe przedsiębiorstwa. W przedstawionym przypadku potrzebne jest skończenie studiów wyższych na specjalizacji księgowość, finanse lub rachunkowość (specjalności na wybranych uczelniach potrafią się troszkę od siebie odróżniać). Wcale nie chodzi tutaj o przedstawienie stopnia magistra, tylko o przydatną wiedzę. Natomiast takiej w zasadzie nie można uzyskać na konkurencyjnych specjalnościach. Potem księgowa powinna odebrać certyfikat księgowego, w przypadku kiedy pragnie, m. in. kierować swoim biurem rachunkowym. O certyfikat mają możliwość wnioskować osoby posiadające praktyczne umiejętności w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku ukończenia technikum oraz trzy lata po ukończeniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa oprócz umiejętności wyuczonych, jest zobowiązana posiadać także zdolności „przyrodzone”, m. in. skrupulatność oraz pracowitość w realizowaniu wszystkich obowiązków. Malutki mankament w rachunkach może mieć fatalne skutki dla wszystkich pracowników.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z pomocy specjalistycznego biura rachunkowego korzystają nie tylko konkretne przedsiębiorstwa (gdzie mamy kontakt z dużym transferem pieniędzy), ale też mniejsze i osoby prywatne. Księgowa powinna zaoferować każdemu Kontrahentowi usługi z działu opracowywania księgi dochodów oraz wydatków (KPIR), prowadzenia pełnej i częściowej rachunkowości, usług kadrowo-płacowych, sporządzania pitów, jak i opracowywania podsumowań, przykładowo dla urzędu skarbowego. Trzeba mieć na uwadze, że zobowiązaniem osoby działającej w księgowości jest zgłębianie wiedzy oraz udoskonalanie predyspozycji. Mówiąc inaczej, posiadanie dyplomu uczelni wyższej jest w takim przypadku podstawowym wymogiem do wykonywania takiego zajęcia, natomiast doświadczenie tym, czym mamy szansę zyskać ogromną liczbę Klientów.

Ostatnimi czasy bardzo popularna stała się „rachunkowość online” lub pomoc „mobilnego biura rachunkowego”. W takim przypadku Konsumenci wcale nie muszą wyruszać z budynku czy firmy, żeby ich rzeczy zostały dogodnie załatwione. Księgowa osobiście pojawia się w umówionym miejscu oraz pobiera wszelakie papiery na potrzeby zestawień. Jest w stanie również posiedzieć w firmie, dla której pracuje i tam niezwłocznie zająć się daną sprawą.

Co jest potrzebne do otwarcia własnego biura rachunkowego?

Samodzielna firma jest znakomitym wyjściem dla księgowych, które od wielu lat działają w tej specjalizacji oraz w sumie nie chcą już podejmować pracy u kogoś. Uruchomienie przedsiębiorstwa rachunkowego jest połączone jednak z wieloma warunkami, przykładowo znacznymi wkładami budżetowymi. Koszt otwarcia niezależnego przedsiębiorstwa księgowego jest uzależniony najbardziej od lokalizacji, w której miałoby być ono położone. W centrum miasta wypożyczenie lokalu będzie sporo kosztowniejsze niż na przedmieściach. Warto wiedzieć, że większość rachunków można spokojnie załatwić drogą internetową. Więc mobilne przedsiębiorstwo rachunkowe jest rzeczywiście atrakcyjnym wyjściem, szczególnie, jeśli świeżo rozpoczynamy przygodę z pracą na własną rękę. Do otwarcia przedsiębiorstwa rachunkowego nieodzowne są: zarejestrowanie naszej firmy, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego i standardowe ubezpieczenie OC na sumę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Absolutnie nie można sugerować Klientom przypadkowym opłat, przykładowo takich, jakie znajdzie się w cennikach innych przedsiębiorstw. Taryfikator jest uwarunkowany kilkoma rzeczami: rangą przedsiębiorstwa, umiejscowieniem biura i poziomem usług. Wykonywanie pełnej księgowości potrafi wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Zazwyczaj dokonuje się podziału na liczbę rachunków.

Jeśli planujesz wiedzieć dużo więcej, wejdź w odnośnik tutaj – Księgowość Toruń