Poświadczenie umowy najmu mieszkania

wynajem ekranów LED obsługa imprez masowych telebimy wynajem
Wynajem czy zakup ekranu LED?
12 kwietnia, 2017
księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości
Księgowość – zawód, zakres obowiązków i perspektywy
12 kwietnia, 2017
notariusz notariusz toruń usługi notarialne

notariusz notariusz toruń usługi notarialne

Najem okazjonalny – jak powinno przebiegać wynajmowanie mieszkania?

Wynajmowanie mieszkania czasem może być powiązane z rozmaitymi, a momentami nawet bardzo męczącymi komplikacjami. W sieci aż roi się od ciekawostek w sprawie fałszywych najemców oraz złych wynajmujących. Pocięte meble, zerwane podłogi, zalane domy, brak realnej możliwości wyrzucenia mieszkańców na skutek ciąży domownika – to jedynie wybrane przypadki. Do niedawna mieszkańcy czuli się naprawdę bezkarni, gdyż w przewadze przypadków zawierali umowy bez wpisania daty wygaśnięcia. Jeżeli wynajmujący z jakiegokolwiek powodu planował wyswobodzić się od najemców, na początku musiał przekazać im wypowiedzenie z odpowiednim wyprzedzeniem, zaś potem mógł prosić o eksmisję. Taka sprawa mogła ciągnąć się jednak przez wiele lat, przykładowo z powodu okresu jesienno-zimowego, podczas którego nie wolno usuwać ludzi czy z powodu czekania na mieszkanie socjalne od miasta. Z innej strony to posiadacze mieszkań własnościowych regularnie nie przedstawiali porozumień dotyczących wynajmu, obarczali dużymi sumami za remonty właśnie lokatorów lub w ogóle nie przekazywali z powrotem kaucji. Kaucja jest za każdym razem zwrotna i właściciel lokalu prywatnego ma z niej pobierać pieniądze tylko w przypadku dużych spustoszeń w mieszkaniu absolutnie nie połączonych z właściwym zużyciem bądź wtedy, gdy użytkownik nie zapłaci całkowitych należności połączonych z użytkowaniem domu, np. w ogóle nie zapłaci za ciepłą i zimną wodę.

Skala tematu spowodowała wejście tzw. wynajmu okazjonalnego, który ma umożliwiać skuteczniejsze zabezpieczenie zarówno dla właściciela, jak i dla lokatora. Jest ona obowiązująca tylko w przypadku poświadczenia jej u notariusza. W innym przypadku jest najzwyczajniej w świecie nieważna i ogólnie rzecz ujmując nie będzie szansy się na niej oprzeć. Najem okolicznościowy to metoda dzierżawienia mieszkań skierowana do osób indywidualnych, jakie od początku były w szarej strefie, czyli wynajmowały domy bez jakichkolwiek umów oraz równolegle nie prowadzą w tym aspekcie działalności gospodarczej. Powinni to być również osoby, jakie wynajmują lokale na termin nie dłuższy aniżeli 10 lat.

Umowa najmu okazjonalnego – gdzie podpisać?

W szczególności oświadczenie domownika, w którym wskazuje lokal, do jakiego ma przetransportować swoje rzeczy w przypadku wypowiedzenia umowy bądź eksmisji. Nie chodzi w tym miejscu o kaprysy wynajmującego, a mianowicie kwestie, gdy bez uprzedzenia wkracza on do lokalu i powtarza, iż na następny dzień wszyscy domownicy mają się wyprowadzić. W pierwszej kolejności – wcale nie jest to zgodne z prawem, zaś po drugie – właściciela także obligują pewne przepisy. Posiadacz mieszkania własnościowego musi mieć istotny pretekst, ażeby ogłosić, że warunki umowy zostały zachwiane.

Niezastąpiona jest także akceptacja właściciela domu, do jakiego najemca ma przewieźć wszystkie swoje rzeczy w niepokojącej sytuacji (często w czasie eksmisji). Spora liczba użytkowników ma dom rodzinny czy mieszkanie, które samodzielnie komuś odnajmują. Powinni w umowie wpisać poza tym adres zameldowania. Wszelakie umowy, jakie nie mają niniejszych oświadczeń, nie będą aprobowane poprzez notariuszy – nie spełniają bowiem kluczowych zaleceń.

Jakie są opłaty powiązane z zatwierdzeniem umowy najmu u rejenta? W przypadku notariuszy z Torunia jest to przeciętnie 1/10 minimalnego nagrodzenia za zatrudnienie. Stąd nie jest to więc suma rujnująca, a biura notarialne wielokrotnie proponują swoje usługi w atrakcyjnych cenach. Zapłata zawsze dotyczy wynajmującego, czyli osoby która jest posiadaczem lokalu. Jeśli właściciel próbuje obciążyć nas ową kwotą (i na przykład kaucją w wysokości 15-krotności comiesięcznego czynszu najmu…), wtedy korzystniej ustąpić z najmu. W interesie wynajmującego jest uchronienie się przed kłopotami z najemcą, lecz jeżeli ktokolwiek na wstępie ma takie życzenia, wtedy dużo lepiej odpuścić niżeli w krótkim czasie wcale nie uzyskać „zwrotnej kaucji”. A co nie mniej znaczące – zgodnie z literą prawa kaucja nie powinna być większa niż 6-krotność czynszu wynajmu. Jeśli mamy jakieś obiekcje co do wynajmującego prywatne mieszkanie, ale pragniemy znalezione lokum wynająć, zdecydowanie należy przygotować (i wydrukować) fotografie oddające wygląd lokalu mieszkalnego przed przeprowadzeniem się. Wszystkie antagonizmy dotyczące tej kwestii będzie można bezproblemowo rozwikłać porównując wygląd lokalu mieszkalnego z fotografii z teraźniejszym, w jakim znajduje się po przeprowadzce.

„Najemca ma prawo w umowie najmu okazjonalnego domagać się stałych miesięcznych należności” (bez możliwości ich podniesienia, jeśli najemca się nie zgodzi) – przytoczone zdanie usłyszymy od dowolnego notariusza z Torunia. Właściciel lokalu prywatnego uzyskuje od użytkownika czynsz najmu, czynsz administracyjny (jest całkowicie przekazywany do wspólnoty mieszkaniowej) i egzekwuje od niego nieobowiązkowo zapłatę za, np. sieć internetową, w przypadku kiedy umowa była zatwierdzona poprzez właściciela lokalu mieszkalnego).

Posiadacz mieszkania własnościowego musi wspomnianą sprawę podać do urzędu skarbowego i uiścić podatek za wpływ, który wynika z wypożyczanego mieszkania. Obecnie opłata taka stanowi 8,5%, zatem wcale nie jest nadzwyczaj wysoka. Właściciel lokalu ma 14 dni od zapoczątkowania najmu na przesłanie do urzędu stosownego oświadczenia. Jeżeli wciągnął Cię niniejszy tekst, to kliknij w ten link – www.notariusze-torun.eu