Implant dentystyczny – w jakich sytuacjach warto?

invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – innowacyjna korekcja zgryzu
14 stycznia, 2022
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Most protetyczny dla pacjenta
15 lipca, 2022
Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty

Implanty zębowe zastępują luki po utracie zębów oraz są jednym z najczęstszych oraz wytrzymałych wypełnień protetycznych. Po dobrze wykonanym leczeniu śruba implantu dentystycznego jednoczy się z tkanką kostną, a umieszczona na nim korona do złudzenia udaje naturalne zęby.

Ze względu na zastosowanie implantów da się wypełniać nie tylko pojedyncze luki, ale nawet cały komplet zębów. Implanty stomatologiczne są również idealnym wsparciem dla protez – całkowitych uzupełnień protetycznych albo mostów protetycznych.

Jedną z podstawowych zalet implantów zębowych jest ich wytrzymałość. Zdaniem stomatologów dobrze umieszczony implant może spełniać swoją rolę właściwie do końca życia. Przyjęte przez tkankę kostną, mimo przepływu czasu nie tracą na swojej jakości, nie psują się oraz nie powodują kłopotów. Dodatkowo wykorzystanie implantów to wysoki komfort . Implanty stomatologiczne nie przemieszczają się oraz nie dopuszczają do tego, aby np. założona na nich proteza przesuwała się nieodpowiednio.

Komu można wszczepić implant zęba?

Głównie implantów zębowych nie wszczepia się u kobiet w ciąży ani w przypadku osób z chorobami związanymi z krzepliwością krwi czy z zaawansowaną osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest też trwający nowotwór i nieustabilizowana cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci ani osób do 16 roku życia, z uwagi na wciąż postępujący proces wzrostu szczęki.

Wiele czynników nie wyklucza ostatecznie możliwości wszczepienia implantów zębów, jednak muszą być one omówione ze stomatologiem. Są to na przykład osoby z wadami serca,chorobami psychicznymi czy z chorobą Parkinsona. Konsultacji ze stomatologiem wymagają też osoby, które od lat są uzależnieni od papierosów.

Proteza zębowa a implant?

Implanty gwarantują wiele możliwości poprawy estetyki uśmiechu. Często bywa tak, że pacjent wymaga zastąpienia paru zębów, a niekiedy pełnego łuku.

Stomatolog protetyk ma w zanadrzu kilka sposobów, choć zazwyczaj wybieranymi sposobami są implanty lub założenie protezy całkowitej. Chociaż oba te sposoby nieźle zakrywają bezzębie, oba posiadają swoje zalety i wady. Zdarza się, że noszenie protezy może okazać się niedostępne przez np. niewłaściwe warunki budowy szczęki. Takie protezy z czasem się niszczą. Co kilka lat powinno się je wymienić, ponieważ z biegiem lat wyrabiają się i stają się mniej dopasowane, jak były jako nowe.

Zastosowanie implantów zębów z kolei zajmuje trochę czasu ze względu na potrzebę włożenia implantu w kości żuchwy lub szczęki, ale za to implant może posłużyć nawet do końca życia. Wszczepiony implant przed założeniem korony, która będzie imitowała ząb, musi zrosnąć się z kością i tkankami. Dopiero po tym czasie można kontynuować leczenie protetyczne.

Implanty czy leczenie kanałowe – co wybrać?

Bazowym przeznaczeniem leczenia kanałowego jest wyleczenie zainfekowanej miazgi zęba. Ten typ leczenia uznaje się za jeden z najbardziej wymagających zadań stomatologa endodonty wykonującego leczenie kanałowe, jednak większość zabiegów daje oczekiwane skutki. Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala na zachowanie naturalnego zęba. Dzięki wysokiej efektywności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest uratowanie zębów, które jeszcze kilka lat temu musiały być po prostu wyrywane.

Z kolei implanty stomatologiczne zastępują naturalne zęby, a oprócz tego nie psują się, o ile pacjent odpowiednio troszczy się o higienę zębów, implanty są w świetnym stanie do końca życia. Dlatego też nie należy martwić się dolegliwościami i bólem, a nie raz usunięcie zepsutego zęba oraz wymiana go na implant , jest zwykle rozwiązaniem znacznie zyskownym.

Na co uważać po wszczepieniu implantu zębowego?

Generalnie najlepiej nie spożywać gorących pokarmów i wypróbować dietę półpłynną. Nie powinno się używać obszaru jamy ustnej. Nie pozwala się też sprawdzanie placami i językiem operowanego miejsca, by nie dopuścić do podrażnień lub zakażenia. Należy rzucić palenie, dlatego że zatrzymują proces zrastania się tkanek. Obok tego przez okres  mniej więcej miesiąca nie powinno się podejmować wysiłku fizycznego.

Niezwykle ważne w tym przypadku jest spełnianie zaleceń stomatologa. Obowiązkowe jest pojawianie się na wizytach kontrolnych oraz odwiedzanie stomatologa, jeśli tylko pojawią się przejmujące objawy.

Używanie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych powinno odbywać się tylko zgodnie z wytycznymi stomatologa. Samodzielne pomniejszanie albo powiększanie dawek bez zatwierdzenia dentysty może stać się niebezpieczne dla zdrowia. Warto też płukać jamę ustną stworzonymi w tym celu płukankami. Wykazują one działanie łagodzące, odkażające i przeciwbakteryjne.

W jaki sposób troszczyć się o implant ?

O implanty zębów powinno się troszczyć się tak samo jak o naturalne zęby. Bazą jest systematyczne szczotkowanie chociaż dwukrotnie przez dzień, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby szorować miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty zębów nie niszczą się od próchnicy ani korozji, najlepiej o nie dbać z szczególną uwagą. Bez czyszczenia zębów po posiłkach pozostałości pokarmów będą osadzać się w pobliżu dziąseł. To może prowadzi do stopniowego osuwania się dziąseł. Wtedy często uwidacznia się  tytanowy korzeń implantu dentystycznego, w ten sposób tracąc na estetyce. Obok tego warto przynajmniej dwukrotnie na rok odwiedzić klinikę stomatologiczną na kontrolę. – dentysta Toruń