Implanty

Firma sprzątająca Toruń
2 lutego, 2021
Certyfikat kwalifikowany Eurocert Toruń
3 lutego, 2021

Implant zęba – w jakich sytuacjach warto?

Implanty stomatologiczne wypełniają luki w przypadku straty zębów oraz są jednym z najczęstszych oraz niezwykle wytrzymałych wypełnień protetycznych. Po właściwie przeprowadzonym leczeniu śruba implantu stomatologicznego łączy się z tkanką kostną, a ustawiona na nim korona do złudzenia imituje naturalne zęby.

Poprzez zastosowanie implantów da się uzupełnić nie tylko pojedyncze luki, ale nawet komplet zębów. Implanty stomatologiczne są też doskonałym podparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z najbardziej znanych zalet implantów zębowych jest ich odporność. Przyjmuje się, że poprawnie zaaplikowany implant może wystarczyć do końca życia. Zintegrowane z tkanką kostną, pomimo przepływu lat nie tracą na swojej wartości, nie niszczą się oraz nie sprawiają kłopotów. Obok tego wykorzystanie implantów to wysoki komfort użytkowania. Implanty zębów nie zmieniają miejsca oraz nie dopuszczają do tego, żeby np. oparta na nich proteza przestawiała się nieodpowiednio.

Komu można wszczepić implant stomatologiczny?

Głównie implantów zębowych nie wykonuje się kobietom w ciąży ani u osób z problemami związanymi z krzepliwością krwi czy z rozwiniętą osteoporozą. Ograniczeniem jest też aktywny nowotwór oraz nieleczona cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci oraz osób do 16 roku życia, ze względu na wciąż postępujący proces wzrostu kości szczęki.

Część przeciwwskazań nie odbiera kompletnie możliwości wszczepienia implantów zębowych, jednak powinny być one omówione ze stomatologiem. Są to np. osoby ze zdiagnozowanymi wadami serca,chorobami psychicznymi czy z chorobą Parkinsona. Rozmowy z dentystą potrzebują też ci pacjenci, którzy latami są uzależnieni od papierosów.

Czy implant jest lepszy od protezy zębowej?

Implanty zębów oferują wiele możliwości przywrócenia estetyki uśmiechu. Niekiedy zdarza się, że pacjent potrzebuje wymiany wielu zębów, a czasami pełnego łuku.

Stomatolog protetyk posiada parę metod, choć najczęściej wybieranymi metodami są aplikacja implantów lub wykorzystanie tradycyjnej protezy całkowitej. Chociaż oba te rozwiązania nieźle eliminują bezzębie, oba posiadają zarówno zalety i wady. Zdarza się, że noszenie protezy może być nieodpowiednie dla pacjenta ze względu na na przykład nietypowe cechy anatomiczne szczęki. Takie protezy nie są też wieczne. Co parę lat należy kupić nową protezę, dlatego że z biegiem lat nie są już tak dopasowane, jak były, gdy je kupiono.

Aplikacja implantów zębów natomiast zabiera większą ilość czasu z uwagi na na konieczność wszczepienia śruby implantu w kości żuchwy lub szczęki, ale w zamian za to implant może przetrwać nawet do końca życia. Zaaplikowany implant przed osadzeniem korony, która będzie imitowała ząb, musi scalić się z tkankami i kośćmi. Dopiero wtedy można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Leczenie kanałowe a implant?

Bazowym przeznaczeniem leczenia kanałowego jest wyleczenie zainfekowanej miazgi zęba. Taki typ leczenia uznaje się za jeden z najbardziej skomplikowanych zadań dentysty wykonującego leczenie kanałowe, jednak znaczna część zabiegów przynosi oczekiwane rezultaty. Leczenie kanałowe jest sposobem na uratowanie naturalnego zęba. Dzięki ogromnej skuteczności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest zachowanie zębów, jakie jeszcze parę lat temu były zazwyczaj wyrywane.

Tymczasem implanty stomatologiczne budową przypominają naturalne zęby, a przy tym nie ulegają zniszczeniu, o ile pacjent odpowiednio troszczy się o higienę , implanty dentystyczne są w świetnym stanie do końca życia. Wobec tego nie trzeba martwić się bólem i dolegliwościami, a nie raz wyrwanie całkiem zepsutego zęba oraz wymiana go na implant zęba, jest zazwyczaj rozwiązaniem znacznie bardziej korzystnym.

Na co uważać po wszczepieniu implantu zębowego?

W pierwszych dniach trzeba nie jeść gorących potraw oraz przenieść się na półpłynną dietę. Nie należy korzystać ze części jamy ustnej. Nie pozwala się też dotykanie placami i językiem miejsca wszczepu, by nie dopuścić do podrażnień lub zakażenia. Należy odłożyć palenie, ze względu na to, że rozregulowują proces gojenia się dziąseł. Oprócz tego na czas  mniej więcej miesiąca nie należy wykonywać fizycznego wysiłku.

Niezwykle ważne w tym przypadku jest wykonywanie zaleceń dentysty. Koniecznie jest uczęszczanie na wizyty kontrolne oraz zgłaszanie się do dentysty, jeśli tylko pojawią się alarmujące objawy.

Używanie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych powinno odbywać się tylko według zaleceń stomatologa. Samodzielne pomniejszanie albo powiększanie dawek bez wiedzy dentysty może stać się zagrożeniem dla zdrowia. Warto też przemywać jamę ustną specjalnymi płukankami. Posiadają one działanie odkażające, łagodzące oraz przeciwbakteryjne.

Jak pielęgnować implant zęba?

O implanty zębowe powinno się dbać podobnie do tego, jak o nasze zęby. Podstawą jest mycie chociaż dwa razy przez dzień, na początku unikając miejsca zabiegu, a zęby czyścić miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty zębowe nie ulegają próchnicy ani korozji, trzeba troszczyć się o nie z tak samo szczególną uwagą. Bez mycia zębów po jedzeniu resztki pokarmów zaczną gromadzić się w pobliżu dziąseł. To może prowadzi do postępującego osuwania się dziąseł. Wtedy zazwyczaj uwidacznia się  tytanowa śruba implantu , w ten sposób tracąc na estetyce. Poza tym warto przynajmniej dwa razy na rok odwiedzić klinikę dentystyczną na wizytę kontrolną.

https://implantytorun.pl/implantologia/