E-sklep przygotowany przez WooCommerce

Okna energooszczędne Toruń
17 września, 2020
Optymalizacja witryn
17 września, 2020

WordPress, jako jedna z największych oraz często wybieranych platform do tworzenia witryn WWW posiada też dodatkową zaletę. Najciekawsze funkcje tworzone są we wtyczkach, a dzięki wtyczce WooCommerce to również świetne narzędzie do zbudowania własnego e-sklepu. Z uwagi na to, że WordPress funkcjonuje w oparciu o własny CMS, tj. system zarządzania treścią, jest łatwy w obsłudze dla użytkowników oraz wspiera projektowanie sklepów i stron internetowych bez konieczności wykorzystania zaawansowanej programistycznej wiedzy.

WooCommerce jest absolutnie wkomponowaną w WordPressa wtyczką, która przebudowuje stronę na WordPressie w profesjonalny e-sklep. Jej obsługa, zwłaszcza że jest też po polsku, jest całkiem prosta oraz gwarantuje sporo możliwości. Za jej pomocą da się dodawać produkty, ich opisy i szczegółowe dane, grafiki, ceny, a nawet dostępność w magazynie. Z kolei osoby korzystające ze sklepu zyskują funkcję koszyka oraz w szybki oraz bezproblemowy sposób zrobić zakupy.

Dlaczego warto budować e-sklep za pomocą WooCommerce?

Wtyczka WooCommerce powstała z myślą o użytkownikach WordPressa, dlatego jest dostosowana do jego funkcjonalności, a jej mechanizm włączania jest całkiem prosta. Poza tym wiele motywów oraz szablonów jest zupełnie kompatybilnych z WooCommerce, a więc graficzna oprawa, rozmieszczenie elementów albo funkcjonowanie sklepu internetowego na WordPressie jest nietrudne do poprzawiania. Wszystko, czego potrzeba to niewielka ilość wyobraźni i wiedzy, by zbudować e-sklep dopasowany do potrzeb, a do tego ciekawy wizualnie oraz przyjazny dla użytkowników.

Co równie istotne, tworząc e-sklep w oparciu o WooCommerce otrzymuje się pełną kontrolę nad sklepem. To wyróżnia WooCommerce na tle sklepów internetowych abonamentowych, to proste  zmiany wyglądu i funkcjonalności sklepu, dzięki pomocy specjalistów. Internetowe sklepy na WordPressie są tak często projektowane, że przy zaistnieniu problemu można nie tylko sięgnąć po pomoc profesjonalnych firm, ale również szukać na grupach, na blogach czy forach pomocy znawców oraz osób, jakie uprzednio poradziły sobie z konkretnym problemem.

Wartością WooCommerce jest także to, że posiada szeroki zakres własnych, zaawansowanych dodatków. Powodzenie sklepów internetowych na WordPressie sprawia, że developerzy bez przerwy przygotowują nowe dodatki i wtyczki do WooCommerce. To sprawia, że gdy sklep wymaga jakiejś funkcjonalności, zazwyczaj wystarczy przejrzeć gotowe dodatki oraz bardzo prawdopodobne jest to, że niezbędne do pracy dopasowane rozszerzenie można podłączyć od dawna. Poza tym WooCommerce często eliminuje konflikty pomiędzy dodatkami oraz szablonami podczas aktualizacji.

Otwarcie e-sklepu za pomocą WooCommerce i WordPress

Dodanie WooCommerce do WordPressa jest w pełni nietrudne. Wszystkim, co trzeba zrobić to w dziale wtyczek odnaleźć WooCommerce. Po dodaniu wtyczki, w pasku administratora pojawiają się dodatkowe funkcje, gdzie możliwe jest wstawianie produktów, kierowanie zamówieniami albo płatnościami i zapisywanie informacji o klientach. Obok tego dostępne są np. statystyki, raporty oraz analizy sprzedaży.

Trzeba mieć jednak na uwadze to, że nie wszystkie możliwości WooCommerce są w pełni nieodpłatne. O ile bezpłatna wersja oferuje naprawdę sporo, niektóre przydatne w e-sklepie funkcje mogą wiązać się z kosztem. Między innymi płatne rozszerzenia dotyczą możliwości płatności elektronicznych, integracji z kurierami, sklepami mediów społecznościowych (np. na Facebooku), Allegro, albo rozwiniętych funkcji mechanizmów ofert i opinii. Większość płatnych rozszerzeń posiada darmową wersję, choć może zdarzyć się tak, że do najlepszego działania sklepu na WordPressie najlepsza będzie wtyczka płatna.

Wsparcie i bezpieczeństwo sklepu na WordPressie

Bezpieczeństwo e-sklepu to istotna kwestia. Sam WooCommerce oraz WordPress są nadal udoskonalane przez autorów, ze względu na co są uznawane za bezpieczne. Problemem mogą okazać się jednak inne wtyczki, jakie nie za każdym razem są całkowicie dostosowane, za sprawą czego mogą w pewnym stopniu stanowić dostęp do sklepu. Z uwagi na to, należy instalować rozsądną ilość rozszerzeń, głównie tych najbardziej potrzebnych do stworzenia sklepu. By zagwarantować bezpieczeństwo e-sklepu w oparciu o WordPress i WooCommerce warto na bieżąco aktualizować wotywy i wtyczki. Aktualizacje zazwyczaj mają na celu usuwanie luk i błędów. Obok tego dostęp do panelu administracyjnego i serwera FTP powinien posiadać przede wszystkim właściciel sklepu oraz ewentualnie administratorzy wsparcia technicznego. Co więcej hasła muszą być wyjątkowo skomplikowane, by zapewniały większe bezpieczeństwo e-sklepu.

Należy także wykupić solidny hosting z tworzeniem kopii danych oraz pomoc fachowców. Wsparcie techniczne może stać się nieoceniona, gdy pokaże się przeszkoda, z którą ciężko będzie wygrać samemu. Oprócz współpracy z profesjonalną firmą, która zajmuje się pomocą techniczną w zakresie WordPressa, sporo rozwiązań kłopotów znajduje się na blogach i forach internetowych albo na grupach. Niekiedy wystarczy zostawić w takim miejscu pytanie oraz poczekać na odzew. Jeśli jednak problem wymaga natychmiastowej naprawy, lepiej zwrócić się po pomoc ekspertów.

Sklepy internetoweBlackSoft sklepy internetowe