Okna energooszczędne Toruń

Izolacja termiczna dachów i poddaszy ocieplanie pianką lub wełną
Ocieplanie dachu i poddasza
17 września, 2020
E-sklep przygotowany przez WooCommerce
17 września, 2020

Okna pasywne

Kluczową zaletą budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, jaka umożliwia redukowanie kosztów ogrzewania. Jednym z najważniejszych elementów oddziałujących na efektywność takiego rodzaju budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. Co je wyróżnia od pozostałych okien? Pasywność cechuje się w głównej mierze wysoką izolacją termiczną. Dobre parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach z reguły mieści się w 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość wykazuje ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja ciepła. Głębokość okien energooszczędnych mieści się około 88-120mm, a ich pakiety szybowe z reguły są pakietami trzyszybowymi. Dla wsparcia rezultatu w energooszczędnym pasywnym budownictwie używania jest też pianka PUR (poliuretanowa o podobnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeśli chodzi o strukturę ram pasywnych okien, zazwyczaj to są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Wielką popularnością w pasywnym budownictwie nadal odznaczają się pasywne okna PCV. Tego rodzaju okna są wybierane ze względu na łatwy montaż, nietrudne czyszczenie i dość niską cenę. Żeby okna z PCV mogły być uznane za pasywne muszą spełnić kilka warunków. Wśród nich jest to wymóg posiadania 6 komór wewnętrznych i aplikacja specjalnych uszczelek, jakie chronią przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest przy zastosowaniu pasywnych okien z drewna. Drewniane okna są przeważnie wybierane ze względu na estetykę i elegancję. Z reguły, żeby były pasywne mają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Innym rodzajem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak jak w zastosowaniu pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na odpowiednie wymogi, jednak ich bazową zaletą jest zdolność powstawania w wybranych kształtach. W zamian za to mają mniej dobre właściwości termoizolacyjne, z tego powodu rzadziej stosuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , lepiej zakupić drewniano-aluminiowe okna, jakie łączą w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego rodzaju oknach ramy robione są z drewna w połączeniu z z okuciem z aluminium. W tych oknach, drewno da się zamienić na PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Mówiąc o oknach pasywnych zazwyczaj zwracamy uwagę na ich zdolność izolacji termicznej. Niska strata ciepła jest porządną korzyścią w porównaniu do do kosztów przekazywanych na utrzymanie najlepszej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Niewielkie straty ciepła gwarantują zniżenie eksploatacji systemów cieplnych w ciągu zimy i klimatyzacji w lecie. Po zastosowaniu pasywnych okien mniej wydamy na docieplenie pomieszczeń albo ochłodzenie powietrza podczas upałów. To sprawia, że o ile koszt związany z założeniem pasywnych okien będzie wyższy w porównaniu zwykłych okien, oszczędności wynikające z dobrej termicznej izolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją termiczną warto wspomnieć również o dobrej akustycznej izolacji. Poprawnie zainstalowane pasywne okna niezwykle dobrze izolują nas od zgiełku z zewnątrz, gwarantując nam wysoki komfort. Wielką zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie UV i opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń i ochronę przed wilgocią i powstawaniem grzybów i pleśni. Dobrze zwrócić również uwagę na korzyści płynące z budowy pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są wytrzymałe na stłuczenia, a wzmocnione okucia zapobiegają włamaniom. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć decydując się na pasywne okna?

Rzecz jasna w kwestii nabycia pasywnych okien, najważniejsze są odpowiednie parametry i certyfikaty potwierdzające klasę danego okna. Najlepiej zobaczyć współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, wielkość ramy oraz materiał, z jakiego będzie ono stworzone. Warto również zastanowić się nad dostosowaniem okuć i uszczelek, jakie mają szczególny wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też poprawną wentylację. W ten sposób zyskamy dostęp czystego powietrza i nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najważniejszym elementem jest właściwie montaż okna. Nieprzydatne będą doskonałe parametry pasywnego okna, najlepsze materiały i okucia antywłamaniowe, kiedy okno nie zostanie zamontowane w poprawny sposób. Warto w tym wypadku zdecydować się na zaangażować fachowca, który wykona pracę starannie. Nieprawidłowy montaż skutkuje tworzeniem się termicznych mostków, gdzie będzie uciekało ciepło. To w znaczny sposób zniży wydajność pasywnego okna, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, bo utraci swoje najcenniejsze cechy.

Obok prawidłowego montażu należy przemyśleć rozmieszczenie okien w projekcie domu. Gdy zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości pasywnych okien i pobierania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. W ten sposób unikniemy przegrzania i konieczności stosowania dodatkowej ochrony przed nasłonecznieniem.

Okna Toruń