Termos turystyczny – jaki najlepszy oraz jak go wybrać?

Lampa Beyond
21 września, 2020
Firma sprzątająca dla firmy
28 września, 2020

Termos turystyczny – jaki najlepszy oraz czym kierować się przy jego wyborze?

Decydując się na podróż należy zatroszczyć się o dobre przygotowanie. Szczególnie gdy wybieramy się w góry lub planujemy długie zwiedzanie, należy pamiętać nie tylko o zaopatrzeniu prowiantu czy wody, ale też zabraniu zimnego lub ciepłego napoju. Wiele osób uwielbia podróżowanie z turystycznymi termosami, które przez długi czas utrzymują chłód lub ciepło kawy, herbaty lub innego napoju. Które turystyczne termosy są oceniane jako najlepsze oraz dlaczego? Przeważnie szczególnie interesującym nas kryterium jest czas utrzymywania temperatury, choć równie istotna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród najbardziej zananych turystycznych termosów wyróżniamy termosy producentów Stanley, Thermos i Esbit, z uwagi na to warto je poznać.

Który termos turystyczny wybrać?

Chcąc wybrać termos turystyczny trzeba popatrzeć na parę istotnych kryteriów, które mówią, czy termos turystyczny sprawdzi się w konkretnych warunkach, czy też nie. Istotna jest tutaj funkcjonalność, budowa oraz surowce, z jakich termos jest zrobiony. Im silniej zależy nam na jakości, tym lepiej szukać termosu wykonanego z dobrej jakości materiałów, które nie mają szkodliwych substancji oraz dodatnio wpływają na sprawne funkcjonowanie termosu.

Warto też pomyśleć o tym, żeby termos miał powłokę zewnętrzną, dzięki której mamy przekonanie, że termos turystyczny nie wysunie się nam z dłoni też w rękawiczkach. W zależności od tego, jak długie przewidujemy wędrówki, powinniśmy dobrać obszerność danego termosu. Przeważnie turystyczne termosy dostępne są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wyprawa tym mniej pojemny termos się nada. Na całodniowe wycieczki lepiej kupić większy termos.

Najważniejszym parametrem, jakim najlepiej się zainteresować, chcąc sprawdzić, który termos turystyczny wybrać jest oczywiście czas zachowania temperatury. W tej kwestii ważny jest nie tylko sam czas zatrzymania zimna bądź ciepła, dlatego że w przypadku świetnych termosów może to być nawet pełna doba, ale też zakres temperatur. Nie ma termosu, który zatrznyma przez wiele godzin dokładnie tę samą temperaturę. Warto wspomnieć, że im bardziej zapełniony termos, tym lepiej będzie on się sprawdzał. By jednak termos turystyczny okazał się użyteczny, musi posiadać właściwy korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Przeważnie korki są zakręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeśli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie utrzyma temperatury.

Najbardziej polecane turystyczne termosy

Na rynku dostępnych jest dużo turystycznych termosów, choć najbardziej popularne oraz polecane należą do 3 producentów, od lat projektujących tak samo termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego kubki termiczne (te słabiej spisują się podczas długotrwałych wycieczek oraz cechują się mniejszą pojemnością) wysokiej jakości. Bardzo znane turystyczne termosy należą do firm: Stanley, Thermos i Esbit. Są one szczególnie cenione wśród wielu wielbicieli podróży i wycieczek. Czym cechują się ich turystyczne termosy?

Termosy turystyczne Stanley

Termosy producenta Stanley posiadają prawie wiekową tradycję produkcji. Tworzone od prawie 100 lat termosy ze stalowym wkładem są mocno trwałe oraz od lat sprawdzały się w największych wyprawach. Według producenta są tak niezawodne, że mogą przetrwać wiele lat w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach termoizolacyjnych. Jak już wiadomo, zdolność zachowania zimna lub ciepła zależy od wielkości i napełnienia termosu oraz elementów struktury. Wszystkie modele mają inne możliwości.

W zależności od modeli turystyczne termosy Stanley do napojów lub posiłków utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h przy mniejszych termosach do 20-24h przy większych, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • termoizolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc termoizolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest naprawdę bardzo wysoka. Należy jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z biegiem kolejnych godzin będzie stawała się nieco niższa/wyższa.

Termosy turystyczne Thermos

Drugą równie znaną oraz często polecaną firmą projektującą turystyczne termosy oraz kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród tworzących termosy od lat, z najwyższej jakości materiałów i surowców. Co więcej Thermos tworzy produkty we własnych fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty marki Thermos zachowują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy turystyczne Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy na rynku, w tworzeniu kolejnych termosów obiadowych oraz termosów na picie. Ich obszerna oferta termosów i kubków zachęca pasjonatów podróży, a doskonałe właściwości utrzymywania zimna lub ciepła, dobra cena i jakość, zachęcają, żeby przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zatrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach w przybliżeniu 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Zapamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów mówią, że w zmywarce da się myć tylko korek, choć nie tyczy się to każdego modelu. Zwykle termosów umieszczamy w zmywarce, bo mocne detergenty oraz działanie wysokiej temperatury podczas czyszczenia, może ujemnie wpłynąć na ich właściwość do zatrzymywania temperatury.

termos turystyczny