Turystyczny termos – jaki najlepszy i jak go znaleźć

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Natryskowe ocieplanie domu pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak przygotować wosk
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos turystyczny – który najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze ?

Planując podróż trzeba zadbać o dobre pakowanie. Szczególnie kiedy jedziemy w góry lub planujemy wielogodzinne zwiedzanie, trzeba pamiętać nie tylko o zapakowaniu prowiantu czy wody, ale także zabraniu ciepłego lub zimnego napoju. Wielu z nas uwielbia podróżowanie z turystycznymi termosami, które przez długi czas zachowują temperaturę kawy, herbaty lub innego napoju. Jakie turystyczne termosy są uznawane za najlepsze i dlaczego? Przeważnie najbardziej interesującym nas kryterium jest długość zachowywania temperatury, choć równie istotna jest wytrzymałość oraz szczelność. Pośród szczególnie popularnych turystycznych termosów wyróżniamy termosy firm Stanley, Thermos oraz Esbit, z uwagi na to warto się im przyjrzeć.

Który termos turystyczny wybrać?

Wybierając termos turystyczny trzeba spojrzeć na kilka szczególnych kryteriów, jakie świadczą o tym, czy termos turystyczny będzie dobry w konkretnych warunkach, czy też nie. Istotna jest tu funkcjonalność, forma i surowce, z których termos jest zrobiony. Im mocniej zależy nam na trwałości, tym lepiej nabyć termosu stworzonego z dobrej jakości materiałów, jakie nie zawierają niebezpiecznych substancji i pozytywnie oddziałują na właściwe funkcjonowanie termosu turystycznego.

Najlepiej również pomyśleć o tym, aby termos posiadał powłokę zewnętrzną, dzięki której uzyskamy przekonanie, że termos turystyczny nie wysunie się nam z rąk też w rękawiczkach. W zależności od tego, jak długie planujemy wycieczki, powinniśmy dostosować pojemność danego termosu. Przeważnie turystyczne termosy sprzedawane są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im mniejsza wędrówka tym mniejszy termos wystarczy. Na długie wycieczki lepiej zdecydować się na większy termos.

Najważniejszym parametrem, jakim powinniśmy się zainteresować, chcąc dowiedzieć się, który termos turystyczny wybrać jest rzecz jasna długość zachowania temperatury. W tym zakresie ważny jest nie tylko sam czas utrzymania zimna bądź ciepła, bo w przypadku najlepszych termosów będzie to nawet pełna doba, ale również zakres temperatur. Żaden termos nie utrzyma przez wiele godzin dokładnie tę samą temperaturę. Warto też dodać, że im lepiej wypełniony termos, tym dłużej będzie on spełniał swoją funkcję. By jednak termos turystyczny mógł być najlepszy, musi posiadać właściwy korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Przeważnie nakrętki są odkręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeśli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie zatrzyma temperatury.

Szczególnie popularne turystyczne termosy

W sklepach możemy kupić bardzo sporo turystycznych termosów, jednak szczególnie popularne i kupowane pochodzą od 3 producentów, od lat projektujących zarówno termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a także kubki termiczne (te słabiej sprawdzają podczas długich wycieczek i charakteryzują się mniejszą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane turystyczne termosy pochodzą z firm: Stanley, Thermos oraz Esbit. Są one szczególnie cenione wśród pasjonatów wycieczek i podróży. Czym cechują się ich turystyczne termosy?

Termosy turystyczne Stanley

Termosy producenta Stanley mają prawie wiekową tradycję produkcji. Produkowane od prawie stu lat termosy ze stalowym wkładem są całkiem wytrzymałe i od lat uczestniczą w dalekich wyprawach. Według producenta są tak trwałe, że mogą służyć przez długie lata w ciężkich warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach termicznej izolacji. Jak już wiadomo, umiejętność utrzymania ciepła lub zimna zależy od napełnienia i wielkości termosu turystycznego oraz elementów struktury. Poszczególne modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W zależności od modeli turystyczne termosy firmy Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h w mniejszych termosach do 20-24h w większych, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc izolacja termiczna w przypadku turystycznych termosów Stanley jest naprawdę bardzo dobra. Należy jednak pamiętać, że żadnym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z biegiem następnych godzin stanie się nieco niższa/wyższa.

Termosy turystyczne Thermos

Inną równie popularną i bardzo zalecaną firmą sprzedającą turystyczne termosy i kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród produkujących termosy od lat, z jakościowych surowców i materiałów. Ponadto Thermos produkuje produkty we własnych fabrykach, bez udziału innych firm.

Produkty marki Thermos utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy turystyczne Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy w tworzeniu swoich termosów obiadowych oraz termosów na picie. Ich obszerna gama kubków i termosów zachęca użytkowników, a bardzo dobre właściwości zachowywania ciepła lub zimna, dobra cena i jakość, zachęcają, aby co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zachowanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach w przybliżeniu 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Pamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie powinno się myć w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce da się myć jedynie korek, ale nie tyczy się to każdego modelu. Zwykle termosów umieszczamy w zmywarce, ponieważ silne detergenty i działanie wysokiej temperatury podczas czyszczenia, może niszcząco wpłynąć na ich zdolność do zatrzymywania temperatury.

Termos na prezent