Kupowanie domu – na co zwrócić uwagę?

Malowanie bawialni
Ściany mogą inspirować – malowanie bawialni
11 grudnia, 2017
Jak otworzyć sklep internetowy - poradnik
Jak otworzyć sklep internetowy – procedury techniczne i inne
4 stycznia, 2018
Kupno domu - szczegóły

Kupno domu - szczegóły

Kupno domu dla wielu jest spełnieniem najskrytszych marzeń. Po wielu miesiącach mieszkania w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Godzinami śledzimy oferty biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym gąszczu odszukać tę, która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Nad kilkoma tematami musimy się dogłębnie zastanowić.

Czego potrzebujesz?

Od tego należy zacząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeżeli mieszka z Tobą wiele osób, domek mający 70 metrów kwadratowych będzie za mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Przemyśleć należy też kwestię miejsc garażowych. Obecnie jedno stanowisko często jest niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy rozbudowę istniejącego już garażu. Rozpatrzyć trzeba też wielkość działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Niewielka będzie blokować, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Najpierw należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie wszystkim odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy bliźniakami. Jeśli szukamy czegoś bardziej ustronnego powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – związane jest to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do pracy.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno zdecydowanie się na kupno nowego budynku, jak i starego, ma swoje dobre i złe strony. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nowy budynek od dewelopera. Nowo wybudowany dom pozwala nam zrealizować konkretne marzenia związane z rozplanowaniem przestrzeni, a dodatkowo dochodzi poczucie komfortu. Używany dom także ma swoje plusy. Bardzo często znajduje się on w zaplanowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to dokładnie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy autokomisie. Wiekowe, domy posiadają własny charakter i klimatyczne wnętrze. Najczęściej bywa tak, że odnowienie takiej nieruchomości pochłonie sporo pieniędzy.

O lokalizacji w kilku słowach

Miejsce jest kluczowe. Dom rzadko stoi na pustkowiu. Kluczowa jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy kto ma do niej prawo, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spory. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z kosztami.

Lokalizacja wpływa na koszt. Problem ten można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki budowlane leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które znajdują się poza jego granicami. Wystarczy porównać koszt nieruchomości na Wrzosach czy w Grębocinie i zbliżoną nieruchomość w Kopaninie, czy Wielkiej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście mające wpływ kwoty i w takim wypadku należy to dobrze przeanalizować.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to kluczowa rzecz do zbadania. Koniecznie trzeba zbadać, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Wiadomości odszukamy w dziale 4. księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Warto przejrzeć też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Szczegółowe przeczytanie dokumentów przed zakupem, to mniej problemów prawnych w późniejszym czasie. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi zostać odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

To też ma znaczenie

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo wnikliwie sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny musi sprawdzić fachowiec. Nie powinno się na to żałować pieniędzy albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najgroźniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu podstawy domu. Kolejną rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga profesjonalnych środków i sporo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu spośród nas istotna jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi sposobami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z metod. Gdy kupiliśmy używany dom, to warto upewnić się, czy jest on ocieplony.

Kupno domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo bywa, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszelkim papierom związanym z nieruchomością. W wypadku wcześniej zamieszkanego budynku trzeba koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na osobach, które zajmują się budownictwem.

Świat nieruchomości —> http://mieszkania.torun.pl