Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy stosować leczenie zachowawcze a kiedy operować?

JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo
PIĘKNE STOPY – Haluksy
Luty 18, 2019
Kursy jezykowe do certyfikatu z angielskiego toruń, ANGIELSKI TORUŃ
Certyfikaty i egzaminy językowe z Angielskiego – Który zrobić
Kwiecień 12, 2019

Czym są Haluksy

Haluksy są częstą dolegliwość przeważającej części społeczeństwa. Pośród osób borykających się z haluksami większą część stanowią jednak kobiety. Co jest tego powodem? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” wiemy od dawna. Jak uciec przed haluksami, co zrobić, żeby zatrzymać postępowanie zwyrodnień?

Czym tak naprawdę jest haluks? Z łaciny hallux to paluch koślawy. Jest to deformacja kości dużego palca u stopy a także zmiany w obrębie stawu. Nieleczone haluksy są źródłem coraz bardziej dokuczliwego bólu. Skąd się biorą? Deformacje te spotykają o wiele częściej kobiet niż panów. Haluksy powstają w dużej mierze dlatego, że nosimy szpilki, które silnie obciążają i wykrzywiają stopę. Szpilki powodują przeciążenie przedniej części stopy. Paluch jest w takiej sytuacji silnie obciążony, nadmiernie eksploatowana jest również środkowa krawędź stopy. U osób z nadwagą przeciążenia te są jeszcze większe, a kiedy połączymy te warunki ze stojącym trybem pracy, mamy gotową ruinę dla naszych stóp.

Haluksy to w dużej mierze skłonność genetyczna- miękkość tkanki łącznej i skłonność do skrzywień w 70% ma podłoże w dziedziczeniu. Jeżeli więc twoi dziadkowie lub mama mają problem z haluksami, jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistą, by zapobiegać im najwcześniej jak to możliwe.

Jak zapobiegać

Przede wszystkim trzeba zatroszczyć się o odpowiednie obuwie. Nie mogą to być pod żadnym pozorem wysokie obcasy. Nie poleca się też noszenia obuwia wąskich, w których palce stopy nie ma miejsca do poprawnego ułożenia palców. Ludzie z haluksami powinny wykonywać regularnie specjalne ćwiczenia palców u stóp. Przede wszystkim warto dbać o odpowiednią dietę i wyeliminowanie ewentualnej nadwagi. Jeśli zaobserwowałeś u siebie zaczątki palucha koślawego, koniecznie idź do ortopedy, który poleci ci skuteczny środek, który zniweluje postępowanie zwyrodnień.

Współczesna medycyna oferuje różnorodne metody profilaktyki i zatrzymywania deformacji. Najczęściej stosowane to:

plastry na haluksy – są to środki niwelujące ból spowodowany przez zwyrodnienia. Często nasączone są specjalnymi olejkami przeciwzapalnymi;
kliny międzypalcowe – pomagają ustawić paluchy i stopę w prawidłowej pozycji, dzięki czemu eliminuje się tarcie i ból powodowany przez haluksy.
peloty żelowe – to lecznicze wkładki żelowe, które układają stopę w zdrowej pozycji, niwelują nacisk i hamują postępowanie wykrzywień. Dedykowane są szczególnie dla kobiet, które codziennie noszą obcasy.
wkładki metatarsalne – są zrobione z silikonu; używa się je do korekcji płaskostopia poprzecznego i palucha koślawego. Wkładki te poprawiają ustawienie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która ma działanie łagodząca, zmniejsza otarcia i rozkłada nacisk na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – używa się je głównie do leczenia haluksów ale też do przyspieszenia rekonwalescencji po zabiegu (tak, tak, haluksy niestety trzeba operować)
Bunito duo – to korekcyjna szyna, która jest stosowana zarówno po to by przeciwdziałać deformacjom ale też by leczyć w początkowej fazie haluksów. Szyna ta nie paraliżuje ruchów, działa zarówno w dzień jak i w nocy. Aparat Bunito duo to jedyny dwuosiowy aparat korygujący

Jeśli leczenie profilaktyczne nie skutkuje lub zostało włączone za późno, może się okazać, że konieczna będzie interwencja chirurga. Aktualnie istnieje kilka rodzajów operacji dokonywanych w obrębie stopy dotkniętej haluksem. Część zabiegów polega na operacyjnej korekcji tkanek łącznych, czyli stawu i ścięgien. Inne sposoby to osteotomie, czyli korekcja kształtu kości palucha i śródstopia.

Jeżeli czujesz, że stan twoich stóp wymaga poprawy, koniecznie pomyśl, czy twój styl życia nie jest destrukcyjny dla twoich stóp. Przeanalizuj czy ktoś z bliskich cierpiał na podobny problem. Spróbuj zrezygnować z butów na obcasie. Jeżeli masz dodatkowe kilogramy, pomyśl nad dietą. Najważniejsza jest jednak konsultacja specjalisty, który fachowo zbada stopę i w razie potrzeby wdroży odpowiednie środki zachowawcze. Należy pamiętać, że stopy mamy jedne na całe życie. To na nich opiera się całe nasze ciało, więc musimy troszczyć się o nie. Jeżeli czujesz bóle, dyskomfort podczas przemieszczania się, po całym dniu pracy Twoje stopy są obolałe, to najwyższy czas, by zareagować. Nie pozwól, by deformacje postępowały z dnia na dzień.

Aparat korygujący haluksy