Nieruchomości Toruń – jak kupić dom

sklepy internetowe toruń -tworzenie sklepów woo commerce
Sklep internetowy jaki wybrać
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza
Projekt ogrodu – Toruń Bydgoszcz
30 sierpnia, 2020
mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Kupno domu dla wielu jest realizacją wieloletnich marzeń. Po wielu miesiącach mieszkania w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Miesiącami czytamy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym gąszczu odszukać tę,która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i nie nadwyręży naszego budżetu? Musimy zadać sobie kilka pytań.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeżeli masz liczną rodzinę, dom mający 65 m² będzie za mały i domownicy nie będą czuli się dostatecznie komfortowo. Przeanalizować należy też sprawę miejsc garażowych. Teraz jedno stanowisko często okazuje się niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy powiększenie małego garażu. Przemyśleć trzeba też rozmiar działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Zbyt mała będzie ograniczać, a nie po to decydujemy się na dom. Początkowo należy uściślić ogólne położenie. Nie wszystkim odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej urokliwego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – wiąże się to jednak z dłuższym czasem dojazdu do centrum.

Nowy czy stary dom

Zarówno kupno nowego domu, jak i starego, ma swoje dobre i złe strony. Możemy sami zabrać się za budowę lub kupić nowy budynek od dewelopera. Nowowybudowany dom pozwala nam zrealizować konkretne wizje związane z rozkładem pomieszczeń, a dodatkowo dochodzi poczucie komfortu. Używany dom także ma swoje pozytywy. Bardzo często stoi on w zabudowanej okolicy. Umożliwia to wnikliwie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy warsztacie samochodowym. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy mają własny charakter i klimatyczne wnętrze. Bardzo często okazuje się, że odnowienie takiej nieruchomości pochłonie sporo środków finansowych.

Więcej o lokalizacji

Lokalizacja jest pierwszorzędna. Budynek zawsze ma sąsiedztwo. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy kto ma do niej prawo, czy jest publiczna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spory. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z kosztami.

Lokalizacja wpływa na cenę. Zagadnienie to można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które znajdują się poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować cenę nieruchomości na Wrzosach czy w Czerniewicach i podobną działkę w Rozgartach, czy Wielkiej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście istotne kwoty i w takim przypadku koniecznie trzeba przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Stan prawny

Jest to najważniejsza kwestia do zbadania. Koniecznie trzeba przeanalizować, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Wiadomości znajdziemy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Należy przestudiować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Dokładniejsze przeczytanie dokumentów przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów w przyszłości. Pamiętać należy także o tym że każdy dom musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo wnikliwie sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny powinien sprawdzić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie należy na to żałować pieniędzy albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najgorsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę fundamentów. Kolejną sprawą na jaką trzeba zwrócić uwagę to wilgoć i grzyb. Pozbycie się zagrzybienia wymaga specjalistycznych preparatów i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu spośród nas kluczowa jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi sposobami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z metod. Jeśli kupiliśmy używany dom, to trzeba sprawdzić, czy jest on ocieplony.

Zakup domu to najistotniejsza życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo zdarza się, że za pośpiech przyjdzie nam słono zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo starannie należy przyglądać się wszystkim papierom związanym z budynkiem. W przypadku wcześniej zamieszkanego domu trzeba koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

Mieszkania Toruń