Projekt ogrodu – Toruń Bydgoszcz

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości
Nieruchomości Toruń – jak kupić dom
30 sierpnia, 2020
Kurs angielskiego - szkoła językowa Toruń
Szkoła angielskiego Toruń
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu i dobrego przygotowania. Nim ogród będzie wspaniałym miejscem, gdzie odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki urokliwej atmosferze, zawdzięczanej przez otoczenie wspaniałych roślin, drzew i krzewów, warto zadbać o podstawy i rozpocząć projekt ogrodu od zera. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I najistotniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w przestrzeni do zagospodarowania, aby nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Nim zabierzemy się do działania, dobrze jest mieć ułożony plan.

PLAN ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Pierwszym elementem, na jaki przed wszystkim trzeba zwrócić uwagę, jest teren, na którym ma powstać ogród. Trzeba zebrać wszystkie informacje dotyczące tego, jak wygląda przestrzeń, jakie ma granice i co już się na niej znajduje. Ta wiedza pozwoli sprawdzić, jakie są możliwości na tym terenie. Co ważne, trzeba rozeznać się we wszelkich czynnikach, jakie wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Będą to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale także sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac nad ogrodem, należ również wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Planowanie ogrodu uzależnione jest od tego, czy ogród ma tylko pięknie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, gdzie domownicy będą spędzali aktywnie czas. Pod uwagę trzeba wziąć także to, czy w ogrodzie będą przebywać zwierzęta i dzieci oraz czy musi być dostosowany do osób niepełnosprawnych i starszych. Ponadto warto ocenić, czy potrzebne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas posiadanie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy planujemy wyodrębnić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to warto oszacować w oparciu o przewidziany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Następnym krokiem w projektowaniu ogrodu, jest rozplanowanie każdego z pożądanych elementów w terenie. Z tego powodu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest znaczące, by ogród był atrakcyjny, a przy tym zachowywał porządek i dawał użytkownikom zupełną swobodę. Należy zatem podzielić ogród na części i nakreślić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Należy jednak pamiętać, by unikać sztywnych granic. Fragmenty dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga także zadbania o możliwość wygodnego poruszania się. Trzeba pomyśleć o tym, jak połączyć poszczególne części ogrodu oraz wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj zasadnicze jest wyznaczenie podjazdu, furtek i bramy, a także ścieżek, które połączą każdy z tych elementów w harmonijną całość. Trzeba pamiętać, aby nie przedobrzyć z ilością ścieżek, ale również, by nie było ich zbyt mało. Na tym etapie można także wybrać typ nawierzchni, jaka posłuży do stworzenia dróżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już konkretnym projektem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą konieczne, by uzyskać ogród w wymarzonym stylu. Dużą pomocą mogą okazać się dobre książki, portale internetowe albo wsparcie specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny warto kreować od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do zamierzonego efektu tak, aby powstała harmonijna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Systemy nawadniania i oświetlenia

Dzięki wiedzy, gdzie pojawią się poszczególne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda dostawała się do skupisk drzew, krzewów i roślin, ale jednocześnie nie zatapiała ich zbytnio oraz, aby kable elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki były widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu szczegółowego projektu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby oraz instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się w pierwszej kolejności. W czasie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umieszczać je w odpowiednich odstępach, dlatego że każda z nich ma inne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają szeroką wiedzę w zakresie świata roślin. To właśnie zadaniem projektanta jest właściwie dostosować je do idei klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat wymagań siedliskowych roślin i pielęgnacji, a dodatkowo podpowie, jakie rozmiary osiągną w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się też na wiedzy na temat uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez wszystkie etapy projektowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Ponadto wiele firm specjalizujących się w projektowaniu ogrodów oferuje całoroczne usługi pielęgnacji oraz serwisu sezonowego systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, klient może liczyć na pomoc z ich strony, aby raz założony ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć na lata.