Protezy zębów Bydgoszcz

Materac do łóżka twardy czy miękki jaki kupić
Wybieramy wygodny materac do dużego łóżka
31 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kostki brukowej na podjeździe
1 września, 2020
Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty

Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ?

Dlaczego uzupełnianie ubytków jest ważne? Kilka słów o tym, dlaczego należy uzupełniać ubytki.

Niefrasobliwe traktowanie ubytków w zębach może prowadzić do wielu nieprzyjemności. Najczęstsze problemy to między innymi: wady zgryzu, ubytki kostne, przechylanie i przemieszczanie się zębów, bóle głowy a nawet kręgosłupa! Brak nawet jednego zęba może spowodować m. in. istotne zmiany w funkcjonowaniu stawów skroniowo- żuchwowych. Za zmianami, które wpływają bezpośrednio na wygląd czyli m.in. skrzywienia zgryzu, idą poważne konsekwencje zdrowotne: bóle głowy i kręgosłupa, problemy ze stawami, ubytki kostne, wady wymowy. Zęby tracą odporność na nacisk, przez co mogą zacząć się przechylać a nawet stopniowo wypadać. Dlatego należy zwracać uwagę na to, by niezwłocznie uzupełniać ubytki. Nie powinniśmy zapominać o regularnych wizytach sprawdzających u specjalisty.

Proteza czy implant?

  1. Tradycyjne protezy ruchome: wady i zalety

Współcześnie dysponujemy wieloma technikami uzupełniania ubytków. Dzisiejsze protezy ruchome znacząco różnią się od tych dawniejszych pod względem dopasowania jak i sposobu wykonania. Do największych mocnych stron protez wyciąganych można zaliczyć przede wszystkim łatwy dostęp i nieduży wydatek w porównaniu z implantami. Osoby zdecydowane na protezę ruchomą, powinny zwrócić szczególną uwagę na dobór spożywanych produktów oraz specjalne środki mocujące protezy. Należy także szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Ważne jest stosowanie specjalnych preparatów do czyszczenia protez. Osoby decydujące się na protezę ruchomą muszą się przygotować także na to, że umocowanie protezy na podniebieniu może częściowo zakłócać odczuwanie smaków. Sztuczną szczękę należy wymieniać raz na pięć lat. Dotyczy to także trochę bardziej inwazyjnej metody stałych mostów protetycznych. Mosty protetyczne to nieruchoma proteza umieszczana na pozostałych zębach.

Ile kosztuje proteza ruchoma?

Ceny wahają się. Wydatek zależy od tego, jaki materiał chcemy wykorzystać. Cena za protezę może wynosić od 150 zł do 2500 zł. Warto wspomnieć, że w koszt utrzymania protezy musimy także wliczyć m. in. środki czyszczące, szczoteczkę do sztucznej szczęki, czy klej mocujący. Kiedy zsumujemy wszystkie wydatki związane z protezą w ciągu roku, może się okazać, że pochłaniają nawet do 7-8 tysięcy rocznie! Może to być zatem bezpośredni powód, dla którego coraz więcej pacjentów wybiera implanty.

  1. Czy implanty zębowe są warte swojej ceny?

Jak wyglądają implanty? To technologia, która pozwala odtworzyć każdy utracony ząb. Implant składa się ze śruby, która jest mocowana w kości wyrostka zębodołowego, łącznika implantu i korony, oraz części protetycznej mocowanej na implancie. Zabieg mocowania implantów jest nieinwazyjny i nie wymaga pobytu w szpitalu. Aby wykonać zabieg, pacjent dostaje jedynie znieczulenie miejscowe. Wstawianie implantów trwa około 20-60 minut, w zależności od liczby wstawianych zębów. Statystyki prowadzone od lat pokazują, że 97% zabiegów kończy się sukcesem a klienci są zadowoleni.Oprócz małej inwazyjności zabiegu, niewątpliwą zaletą implantów jest ich trwałość. Założony podczas zabiegu implant może nam służyć do końca życia- nie wymaga on regularnej wymiany jak protezy tradycyjne.

Ważnym aspektem przemawiającym za stosowaniem implantów są także minimalne szkody dla reszty zębów. Protezy tradycyjne mogą doprowadzić do odleżyn jamy ustnej oraz zaniku kości wyrostka zębodołowego. Implanty zaś nie powodują wyżej wymienionych skutków ubocznych- są bezpieczne zarówno dla sąsiadującego uzębienia jak i dla kości wyrostka zębodołowego. Większość implantów jest wykonana z materiałów bio-kompatybilnych. Dzięki nim, organizm bardzo łatwo integruje wszczepy. Wszczepianie korzenia implantu w kość wyrostka zębodołowego często owocuje wrośnięciem w kość, dzięki czemu zapobiegamy zanikom kostnym w miejscu ubytku.

Jakie są rodzaje implantów?

Jak już wspominaliśmy w innej części tego artykułu, implanty składają się z trzech części:

  • Śruba implantu
  • Łącznik (najczęściej ceramiczny/ tytanowy)
  • Korona osadzona na implancie- część protetyczna

Aby każdy pacjent mógł cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego, implanty wykonuje się z najlepszych materiałów. Oto najczęstsze zestawienia materiałów do produkowania implantów: do produkcji śrub najczęściej stosowany jest tytan. Korony osadza się jednak zarówno na metalach zwykłych jak i na metalach szlachetnych. W zależności od preferencji klienta może to być zarówno tytan jak i złoto.  Korony najczęściej wykonane są tylko z ceramiki, a zęby przednie są w całości pełnoceramiczne. Wybrane przez nas materiały mają duże odbicie w kosztach protezy. Koszty implantów zębowych są dużo wyższe: cena za jeden implant to od ok. 2,5-3 tys. Jest to jednak jedyna wada tego typu protez.

Protezy czy implanty?

Najczęstszym czynnikiem na który zwracają uwagę pacjenci jest cena. Protezy ruchome są korzystniejszym wariantem biorąc pod uwagę koszt. Niestety wymagają one dodatkowych wydatków związanych ze specjalistycznymi płynami czyszczącymi itp.. Regularna wymiana protezy na nową to także dodatkowy wydatek. Implanty natomiast, chociaż wiążą się z jednorazową, niemałą inwestycją, posłużą nam do końca życia. Nie musimy jednak stale dokładać do ich utrzymania, i nie szkodzą pozostałym zębom.

Warto pamiętać,  że uzupełnianie ubytków jest konieczne. Możliwości wyboru przy uzupełnianiu ubytku jest kilka. Warto więc zastanowić się nad tym, co jest najlepsze dla Twojego zdrowia.

www.dentysta-bydgoszcz.pl