Implantologia stomatologiczna

Notariusz oświadczenie poświadczenia akty notarialne
Notariusz – Jakie sprawy załatwimy w kancelarii
Październik 28, 2019
Fryzjer – wybieramy dobry salon
Styczeń 21, 2020
Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Implantologia jest współcześnie innowacyjną dziedziną stomatologii. Polega na uzupełnianiu i odbudowie braków w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba wykonany specjalnie, zazwyczaj z tytanu, zastępujący usunięty lub utracony wcześniej naturalny korzeń. Stomatologiczny implant zębowy umożliwia zamocowanie nowej korony zębowej w położeniu brakującego zęba. Implanty wkręca się w kość wyrostka zębowego.

Korona takiego zęba mocowana jest na dobre i dopasowywana kolorem i teksturą do innych zębów, by zmniejszyć widoczność ubytku. Implanty stomatologiczne mogą zastępować zęby pojedynczo, a także łuki zębowe. Implanty poprawiają komfort pacjenta przy jednocześnie najwyższym standardzie estetycznym. Chirurg stomatolog dobiera najodpowiedniejsze z dostępnych uzupełnień osobno dla każdego pacjenta. Po zabiegu implanty stomatologiczne widziane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ IMPLANTY ZĘBOWE?

Wszelkie braki zębowe wskazuje się do natychmiastowego odbudowania. Na skutek utraty zęba pojawiają się ryzyko powstania problemów ze zdrowiem. Sąsiadujące zęby mogą pochylać się z zębodołu ze względu na brak podparcia. Ponadto zwiększa się obciążenie, co prowadzi do ich ścierania. W miejscu braku zęba zanika kość, przez co później może dojść do wypadania zdrowych zębów. Zaburzony układ żucia negatywnie wpływa na stawy, czego skutkiem są nawracające bóle głowy oraz kłopotów ze snem i mową.

Zazwyczaj implanty wstawia się w przypadku braku pojedynczych zębów lub z uwagi na estetykę. Brak zębów powoduje zmiany w rysach twarzy. Ma ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadająca się żuchwa, cienkie usta oraz liczne zmarszczki. Ponadto implanty stomatologiczne zastępują protezy, które są często źle dopasowane i przeszkadzają podczas jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Pierwszym etapem jest wizyta u stomatologa, w trakcie której realizuje się dogłębną analizę pacjenta i potencjalnych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie odbywa się wszystkie potrzebne badania, tak aby wyeliminować choroby, które mogłyby stanowić przeszkodę. Istotne są badania dotyczące stanu kości.

Dopiero po przeprowadzeniu wszystkich konsultacji i badań chirurg stomatolog wszczepia implanty. Sam zabieg trwa kilkadziesiąt minut. Dzięki użyciu znieczulenia miejscowego, zabieg nie boli. W trakcie standardowego zabiegu świdruje się w kości otwór, gdzie chirurg stomatolog aplikuje implant.

RODZAJE IMPLANTÓW ZĘBÓW

Typ implantów zawsze dobiera lekarz stomatolog, a wybór poprzedza konsultacja. Najpopularniejsze z nich i najczęściej wykorzystywane są implanty tytanowe. Tytan gwarantuje długofalowy okres użytkowania. Wadą tytanowych implantów jest ich estetyka. Zazwyczaj implant nie powinien być widoczny, w niektórych przypadkach dochodzi do obniżenia się linii dziąseł , co prowadzi do odkrycia srebrnoszarego koloru implantu.

Zastępnikiem dla tytanowych implantów są cyrkonowe implanty, nazywane też implantami ceramicznymi. Uważane są za najbardziej estetyczną metodę, ponieważ imitują naturalną tkankę zębową i są odporniejsze na ścieranie oraz wpływ czynników zewnętrznych – korozję, a także wahania temperatury otoczenia.

ZALETY IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Implanty są głównie trwałym i solidnym wypełnieniem ubytków zębów. Prezentują się i funkcjonują jak zęby naturalne, zapewniają pełen komfort, dzięki czemu redukują niepewność tak, jak jest w przypadku źle dopasowanych protez. Nie wymagają szlifowania naturalnych, sąsiednich zębów, tak jak w przypadku mostów protetycznych. Ponadto zabezpieczają przed zanikiem kości, który następuje po utracie zębów. Odtwarzają właściwe funkcje żucia, co umożliwia spożywanie jedzenia bez ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Przed zabiegiem wstawienia implantu obowiązkowe jest wykonanie szeregu badań. Stomatolog ocenia ilość oraz jakość kości, a także stan sąsiadujących zębów. Zwykle organizm dobrze przyjmuje implanty, jednak jest sporo przeciwwskazań.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem są ciąża oraz nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość wykonania implantów wykluczają też choroby psychiczne oraz schorzenia niszczące organizm: nowotwory, narkomania, AIDS, alkoholizm. Do tego dolegliwości jamy ustnej i przyzębia, takie jak parodontoza, mogą uniemożliwić przyjęcie implantu zęba.

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Każdy implant jest ciałem obcym i dlatego istnieje ryzyko nieprzyjęcia. Prawidłowy zabieg minimalizuje to ryzyko. Najczęstszymi nieprzyjemnymi skutkami procesu leczenia są dyskomfort, opuchlizna tkanek i zasinienie. Może pojawić się również ból, na który przepisuje się leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. W przypadku powiększenia się węzłów chłonnych, bólu gardła czy gorączki należy niezwłocznie umówić się na wizytę do stomatologa na konsultację.

CENY IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Wszczepienie implantów zębów to jeden z najdroższych zabiegów z dziedziny stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i zależne od wielu zmiennych. Oscylują między 1 800 do nawet 5 000 zł za jedną śrubę. Do kosztu trzeba również wliczyć cenę diagnostyki, zabiegu, łącznika protetycznego, śruby gojącej oraz korony protetycznej. Ceny koron też są rozbieżne i zależne od ich typu. Im trwalsze i estetyczniejsze tym cena rośnie. Może to być koszt rzędu od 600 do 1 400 zł.

W przeliczeniu nakład pełnej procedury sięga od 4,5 do 9 tysięcy złotych.