Turystyczny termos – który najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Natryskowe ocieplanie domu pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak przygotować wosk
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Turystyczny termos – jaki najlepszy i jak go wybrać ?

Wybierając się na podróż powinniśmy zatroszczyć się o solidne przygotowanie. Zwłaszcza kiedy jedziemy w góry albo planujemy wielogodzinne zwiedzanie, warto pomyśleć nie tylko o zapakowaniu prowiantu czy wody, ale też spakowaniu ciepłego lub zimnego napoju. Wiele osób ceni sobie wyprawy z turystycznymi termosami, które przez wiele godzin utrzymują chłód lub ciepło herbaty, kawy albo innego napoju. Które termosy turystyczne są uważane za najlepsze i dlaczego? Zazwyczaj najbardziej interesującym nas wyznacznikiem jest czas zachowywania temperatury, choć równie istotna jest szczelność i wytrzymałość. Pośród szczególnie zananych turystycznych termosów wyróżniamy termosy producentów Stanley, Thermos oraz Esbit, z tego powodu warto je poznać.

Jaki termos turystyczny wybrać?

Chcąc wybrać termos turystyczny nalepiej spojrzeć na parę kluczowych elementów, które świadczą o tym, czy termos turystyczny będzie dobry w konkretnych warunkach, czy też nie. Ważna jest tutaj praktyczność, struktura i materiały, z których termos jest zrobiony. Im silniej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym powinniśmy nabyć termosu przygotowanego z najlepszej jakości tworzyw, które nie mają szkodliwych substancji i pozytywnie oddziałują na właściwe działanie termosu.

Dobrze również pomyśleć o tym, aby termos był wyposażony w powłokę zewnętrzną, dzięki której uzyskamy przekonanie, że turystyczny termos nie wysunie się nam z rąk także w rękawiczkach. W zależności od tego, jak długie planujemy wędrówki, powinniśmy dostosować pojemność danego termosu. Zazwyczaj termosy turystyczne dostępne są w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wędrówka tym mniej pojemny termos się nada. Na obszerne wycieczki lepiej kupić pojemny termos.

Najważniejszym parametrem, którym lepiej się kierować, chcąc dowiedzieć się, który termos turystyczny wybrać jest oczywiście czas zatrzymania ciepła lub chłodu. W tej kwestii ważny jest nie tylko sam czas zatrzymania ciepła bądź zimna, ponieważ w przypadku najlepszych termosów może to być nawet pełna doba, ale również zakres temperatur. Nie istnieje termos, który zatrznyma przez długi czas tę samą temperaturę. Warto wspomnieć, że im lepiej zapełniony termos, tym dłużej będzie on się sprawdzał. By termos turystyczny mógł być najlepszy, musi posiadać dobry korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Zazwyczaj nakrętki są zakręcane albo automatyczne z przyciskiem. Jeżeli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zatrzyma temperatury.

Najbardziej popularne termosy turystyczne

W sklepach dostępnych jest sporo turystycznych termosów, ale szczególnie popularne i polecane pochodzą od trzech producentów, od lat tworzących tak samo termosy na żywność oraz termosy do napojów, a także termiczne kubki (one mniej spisują się podczas długotrwałych wycieczek i charakteryzują się mniejszą pojemnością) wysokiej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne pochodzą z firm: Stanley, Thermos oraz Esbit. Są one mocno cenione wśród pasjonatów wycieczek i podróży. Czym wyróżniają się ich termosy turystyczne?

Turystyczne termosy firma Stanley

Termosy turystyczne firmy Stanley mają wieloletnią tradycję produkcji. Projektowane od prawie stu lat termosy ze stalowym wkładem są bardzo wytrzymałe i przez lata uczestniczą w najdłuższych wyprawach. Zdaniem firmy są tak trwałe, że mogą przetrwać długie lata w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach termicznej izolacji. Jak już wiemy, zdolność zachowania ciepła lub zimna zależy od wielkości i napełnienia termosu oraz elementów budowy. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W zależności od modeli termosy turystyczne Stanley do napojów lub posiłków zatrzymają:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy mniejszych termosach do 20-24h przy średnich, a nawet do 40h przy największych pojemnościach (1,3l);
  • termoizolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc izolacja termiczna w przypadku turystycznych termosów Stanley jest bardzo dobra. Trzeba jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z upływem kolejnych godzin stanie się nieco niższa/wyższa.

Turystyczne termosy firma Thermos

Inną równie popularną i mocno zalecaną firmą projektującą termosy turystyczne i termiczne kubki jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród projektujących termosy od lat, z jakościowych materiałów i surowców. Ponadto Thermos tworzy termosy we własnych fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty firmy Thermos utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firma Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat zdobywa sukcesy na rynku, w projektowaniu swoich obiadowych termosów oraz termosów na picie. Ich obszerna gama kubków i termosów zachęca pasjonatów podróży, a bardzo dobre parametry zachowywania ciepła lub zimna, dobra cena i jakość, przekonują, aby przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zatrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach w przybliżeniu 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Zapamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie powinno się myć w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce można myć zaledwie korek, choć nie tyczy się to każdego modelu. Zazwyczaj termosów umieszczamy w zmywarce, bo mocne detergenty i wpływ wysokiej temperatury podczas czyszczenia, może ujemnie wpłynąć na ich właściwość do utrzymywania temperatury.

Termos Stanley