Prawnicy pomagają odzyskiwać alimenty na dziecko

kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe
Spadek podlegający opodatkowaniu – prawnik radzi
19 kwietnia, 2017
filmy reklamowe z drona spoty reklamowe z drona filmowanie dronem w toruniu
Usługi filmowania dronem
23 kwietnia, 2017
prawnik toruń adwokat toruń odzyskiwanie alimentów na dziecko

prawnik toruń adwokat toruń odzyskiwanie alimentów na dziecko

Co robić, gdy były małżonek nie płaci alimentów?

Jeżeli od mniej więcej czterech miesięcy na rachunku w banku wcale nie pojawiły się alimenty na dziecko, można przedsięwziąć konieczne kroki, ażeby je odzyskać. Niestety wielokrotnie przeróżne sprawy innych ludzi ukazują jak jest to długotrwałe i ile możemy równocześnie mieć niespokojnych dni. W przypadku zaaprobowania konsensusu pieniądze powinny zawsze przychodzić nieustannie. Jednak w sytuacji orzeczenia sądu – zazwyczaj nie tak to się rozgrywa. Natychmiast po orzeczeniu rozwodu byli partnerzy zazwyczaj nie planują ze sobą mieć kontaktu, oraz bywa także tak, że jedno zmienia mieszkanie, np. zaczyna przebywać za granicą. Męczą się z tym oboje oraz dziecko, które musi mieć dostarczone godziwe warunki życia. Alimenty bynajmniej nie są „pozorem”, dzięki któremu mamy możliwość zaspokajać swoje kaprysy. Są pozostawione oczywiście dla dziecka. Ono jest autentycznym odbiorcą wszystkich funduszy nawet w takiej sytuacji, kiedy na własną rękę z nich nie korzysta. Jak na przykład coś wskórać w sytuacji, gdy przez cztery miesiące zostało zanotowanych na koncie kilka groszy z powodu alimentów na niepełnoletnie dziecko?

Najpierw musimy umówić się z z dłużnikiem, nawet jeśli jest to bardzo nieprzyjemne. Omówienie motywów „na wejściu” zapewnia szansę wybrania dalszej koncepcji. Jeśli to wcale nie poprawia sytuacji, stykamy się z brutalnością lub ignorancją, możemy wynająć profesjonalnego adwokata, jaki zajmie się naszą kwestią kompleksowo. Musi to być niezawodna osoba, więc taka która będzie wykazywać się zaangażowaniem, będzie pomagać w każdej chwili oraz wytłumaczy wszelkie trudności prawne.

Kiedy przychodzi czas na komornika?

Mamy możliwość dowolnie wybrać komornika, u którego złożymy formularz egzekucyjny. Dobrze jest sugerować się położeniem biura i liczebnością zainteresowanych, jakich komornik musi obligatoryjnie obsłużyć w tzw. „okręgu”. O detale powinniśmy spytać swojego prawnika, który sprawdzi, jakie kancelarie będą umiały sprawnie przystąpić do zajęcia mienia… i są niedaleko dłużnika. Trzeba wpisać wszelakie dane, jakie posiadamy o poprzednim mężu – oznaczenia kont bankowych, ubezpieczeń, obligacje, adres zameldowania, nazwę firmy i wiadomości w sprawie posiadanych nieruchomości. Inaczej mówiąc, jeśli dobrze wiemy, iż były partner ma określony kapitał (niekiedy ten gorliwie skrywany), powinniśmy wszystko powiedzieć komornikowi.

Niewydajna egzekucja nie jest jednoznaczna z tym, że nie posiadamy teraz żadnych nadziei na odebranie pieniędzy. W przypadku, gdy dotrzymujemy wymagania dochodowe, mamy szansę ubiegać się o fundusze z Funduszu Alimentacyjnego. Egzekucja nieskuteczna to inaczej nieuzyskanie alimentów na córkę przez czas dwóch miesięcy. „Z urzędu” będą rozpoczęte należyte działania względem zadłużonego. Przede wszystkim wierzyciel będzie powołany do sprostowania sprawy. Musi koniecznie szczegółowo opisać swoją sytuację rodzinną oraz finansową, m.in. przesłanki niespłacania alimentów. Ponadto będzie od niego egzekwowane złożenie zeznania majątkowego.

W sytuacji, kiedy były partner nie ma żadnych funduszy z tytułu zatrudnienia lub bezowocnie szuka pracy zarobkowej, musi obligatoryjnie zarejestrować się jako niezatrudniony w Urzędzie Pracy. Musi również zaakceptować ofertę „angażu”, bo w innym przypadku zostanie uznany za „uchylającego się od przymusu alimentacyjnego”. Jeśli założył firmę, która nie zapewnia żadnych dochodów, również musi się zarejestrować, jednakże tym razem jako „osoba poszukująca pracy”. Jeśli były małżonek wykonuje wszelkie zaprezentowane czynności (mianowicie „kooperuje”), nie można nic więcej zrobić. Nawet, gdy środków finansowych nadal nie ma. Odpowiednie czynności realizuje się w takich okolicznościach, jeżeli poprzez ubiegłe 6 miesięcy nie zapłacił on więcej aniżeli 50% alimentów.

Kiedy dłużnik zaczyna być ścigany za niepłacenie alimentów?

Jeśli były małżonek ustawicznie uchyla się od wyrównywania alimentów na córkę, staje się dłużnikiem ścigany przez organy państwowe. W owej sytuacji trzeba złożyć formularz o poszukiwanie za nadużycie z art. 209 paragrafu 1 Kodeksu karnego. Chodzi w tym miejscu po prostu o „nieustanną niealimentację”, mianowicie takie sytuacje życiowe, w jakich były partner niestety nie chce pokrywać, alimentów, bo „zwyczajnie nie chce” i w sumie nie ma jednocześnie żadnych poważnych kontrargumentów (szczegóły musi obowiązkowo przekazać nam nasz prawnik). Ewentualnie można oddać wniosek do starosty, ażeby zablokowano prawo jazdy takiemu „delikwentowi” i zarejestrowano go do Krajowego Rejestru Długów. Mówiąc w skrócie nie będzie miał opcji otrzymać jakiegokolwiek pożyczki z banku, prócz modnych ekspresowych pożyczek bez BIK, BIG, ZUS, US…

W przypadku kiedy dowiedzieliśmy się, że dłużnik z pewnością miał kapitał, lecz oddał go jakiemuś członkowi rodziny, w takich okolicznościach jesteśmy w stanie oddać odpowiedni pozew: skargę pauliańską (o jakiej mówi prawo cywilne) czy oznajmienie o popełnieniu przestępstwa, jakie ma za cel blokować zaspokojenie żądań wierzycieli. Powinniśmy też wnioskować o „alimenty od dziadków”, skoro on nie jest ani trochę w stanie ich regulować.

Jeśli planujesz dowiedzieć się dużo więcej, kliknij w odnośnik po prawej stronie – Prawnik Toruń