Kiedy trzeba płacić alimenty? Pomoc profesjonalnego adwokata

dj z łodzi dj na potańcówki i prywatki profesjonalny dj
Organizowanie imprezy – dobry DJ nie jest zły
8 kwietnia, 2017
odszkodowania toruń dochodzenie odszkodowań kancelaria odszkodowawcza
Odszkodowania i ubezpieczenia zdrowotne
10 kwietnia, 2017
prawnik Toruń obowiązek alimentacyjny kancelaria

prawnik Toruń obowiązek alimentacyjny kancelaria

Alimenty na dziecko – komu przysługują i jak je uzyskać?

Powinnością rodziców jest zapewnienie bytu dziecku aż do momentu ukończenia przez nie 18 lat, natomiast w przypadku dzieci niepełnosprawnych ciężar ten mówiąc w skrócie nie ustaje praktycznie nigdy. Do czasu, gdy dziecko wcale nie jest w stanie samo na siebie zarabiać, zatem dostarczyć sobie wszelkich koniecznych środków do życia, to naturalnie rodzice obowiązkowo muszą realizować taki obowiązek. Wyłącznie w sytuacji, gdy kapitał dziecka jest odpowiedni oraz jest w stanie mu zagwarantować dobre warunki materialne, wówczas rodzice nie są zobowiązani pokrywać z własnej kieszeni alimentów. Brak możliwości dziecka do samodzielnego utrzymania się jest podstawowym pretekstem orzekania przez sąd alimentów.

Naturalnie na starcie rzecz rysuje się nam w taki sposób, iż któreś z rodziców przychodzi do jakiejś spośród Kancelarii Adwokackich w Toruniu oraz zabiega o pomoc przy składaniu pozwu o rozwód i o reprezentowanie w sprawie rozwodowej. Dopiero w dalszej kolejności na któregoś z byłych małżonków są nakładane alimenty.

Pokrywanie alimentów przez jednego z rodziców funkcjonuje od momentu narodzin dziecka aż do czasu, gdy będzie ono potrafiło egzystować samodzielnie. Usamodzielnienie się wcale nie jest jednoznaczne ze skończeniem 18 lat oraz otrzymaniem dokumentu potwierdzającego tożsamość. W gruncie rzeczy żaden przepis nie przedstawia jaka jest granica wieku, gdyż każdy przypadek musi obowiązkowo być przeanalizowany indywidualnie. Modelową sytuacją oczywiście jest zgłoszenie się ojca do kancelarii notarialnej w kwestii niepłacenia alimentów, ponieważ był on pewien, że ukończenie przez córkę 18 lat jest równoznaczne z zaprzestaniem ich spłacania. W toku rozmowy jasne staje się jednak, iż niepełnoletnie dziecko kontynuuje naukę na studiach bądź posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz zupełnie nie będzie mogło się uniezależnić wskutek poważnej choroby, m in. fizycznej.

Kiedy nie ustaje obowiązek płacenia alimentów?

Jest parę przypadków, które wcale nie uwalniają rodziców z obowiązku opłacania alimentów. Jedną spośród nich są zaślubiny (lub zamęście) z równoczesną niemożliwością samodzielnego zarabiania na siebie. Oczywiście w pierwszej kolejności partnerzy sobie pomagają we wszelakich istotnych rzeczach, więc jeśli jedno z nich zarabia sporo oraz może partnera utrzymać, wtedy rodzice bynajmniej nie są zobowiązani już finansować dziecka. W przypadku kiedy jednak spotykamy się z sytuacją przeciwstawną – partner wcale nie może dać środków do życia obojgu – wówczas rodzice są zobowiązani pomóc. Nieraz rzecz jest jednak tak zawiła, iż usługa rzetelnej kancelarii jest praktycznie konieczna.

Alimenty powinni pokrywać rodzice na własne kalekie dziecko, które wcale nie może w pojedynkę na siebie zarabiać. Posiada inwalidztwo konkretnej grupy albo niezdolność do pracy. I w ogóle nie ma tutaj znaczenia powód zaprezentowanego stanu rzeczy, m in. kiedy dziecko nadużywa napojów alkoholowych czy bierze miękkie narkotyki. Generalnie, dziecko z trwałą wadą fizyczną lub psychiczną koniecznie muszą utrzymywać rodzice. Częstokroć do prawników z Torunia przychodzą rodzice, którzy absolutnie nie planują kalekiego dziecka utrzymywać i podejmują się wszelkich czynności – niewątpliwie cynicznie – aby nie pokrywać alimentów i pozbyć się obowiązku.

Dorosłe dziecko może pobierać alimenty też wówczas, gdy ukończyło 18 lat, nie chodzi do szkoły, nie podjęło pracy oraz krótko mówiąc nie jest w stanie znaleźć pracy. Jeśli pragnie otrzymać alimenty od matki lub ojca, musi koniecznie okazać, iż jego sytuacja życiowa jest fatalna, przykładowo żyje w niedostatku.

Alimenty z pewnością uzyska każde dziecko, jakie kontynuuje naukę, m in. w technikum albo na uczelni wyższej. Zasadniczo, do czasu gdy dziecko się uczy, matka i ojciec muszą koniecznie wypłacać alimenty. Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego ma miejsce jedynie w jednej sytuacji – kiedy syn, pomimo że uczy się – może samo się utrzymać.

W jakich sytuacjach rodzice nie muszą już płacić alimentów?

Matka i ojciec absolutnie nie są zobowiązani płacić alimentów wtedy, gdy dziecko ma takie dochody, że jest w stanie opłacić sumaryczne koszty życia, przykładowo sfinansować mieszkanie, jedzenie, media i inne niezbędne do normalnego egzystowania rzeczy. Dochodem w sumie nie musi obowiązkowo być w owym przypadku jedynie zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, ale też renta po zmarłym rodzicu, stypendia pobierane na uniwersytecie czy zarobki osiągane przez pracujące rodzeństwo. Czasami w efekcie sporów z rodzicami dochodzi do kolejnych rozpraw przed sądem. Córka angażuje jakiegoś z adwokatów z Torunia i konkuruje z rodzicami, bo ma pracę w wymiarze 1/4 etatu i nie ma praktycznie środków do życia.

Pokrywanie alimentów przez jednego z rodziców ustaje niekiedy przed osiągnięciem przez syna pełnoletności, jednak owe okoliczności są niesłychanie rzadkie. Dziecko musi ukończyć szkołę oraz uzyskać fach, dzięki któremu będzie mogło zapewnić środki do życia nie tylko sobie, ale również swojej rodzinie.

Warto pamiętać

Wysokość alimentów zależy od kilku podstawowych elementów: usprawiedliwionych wymagań dziecka, zdolności zarobkowych matki lub ojca, zdolności finansowych rodziców, zakresu „sponsorowania” – bierze się tutaj pod uwagę niezależne staranie się rodzica w kwestii dostarczenia środków do życia dziecku.

Jeżeli zaintrygował Cię ten artykuł, planujesz wiedzieć więcej o poradach prawnych oraz pozostałych usługach udzielanych przez pełnomocników kliknij w odnośnik obok – Kancelaria adwokacka Toruń – a na pewno odnajdziesz rzeczywiście to, czego szukasz.