Systemy automatycznego nawadniania roślin w ogrodzie

Fryzjer – wybieramy dobry salon
21 stycznia, 2020
Najnowsze metody termoizolacji
28 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Nawadnianie ogrodów – przegląd systemów nawadniania

Jeśli zależy nam na tym, aby ogród pięknie wyglądał, najważniejszym elementem, który zachowa go w okazałym stanie jest nawadnianie. Nie wystarczy dbać o rośliny przycinając je, czy dostosowując ich warunki glebowe. Każdy ogród ma spore zapotrzebowanie wody, niestety tradycyjne sposoby nawadniania nie dość, że pochłaniają sporo czasu i wysiłek, to obok tego wymagają ciągłego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Średnio ocenia się, że podobnie jak z wyrównywaniem trawy, nawadnianie ogrodu pożera najwięcej czasu wśród innych czynności pielęgnacyjnych. Dlatego też wymyślono systemy nawadniania ogrodów, które nie tylko będą „pamiętały” za nas o potrzebie podlania ogrodu, ale także mogą dostosowywać ilość wody.

Tradycyjne sposoby nawadniania ogrodów

Każdy z nas to zna – używanie zwykłej konewki pobiera zdecydowanie dużo czasu i sprawdzi się zaledwie w maleńkim ogrodzie, dlatego większość z nas co najmniej decyduje się na zakup ogrodowego węża. To zdecydowanie bardziej komfortowe, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom da się podłączyć wąż pod kran, co o wiele upraszcza dotarcie do wszystkich zakątków ogrodu, bez manewrowania z konewką i ciągłego dodawania wody. Do podlewania ręcznego z węża możemy dołączyć pistolet, który umożliwia dostosowanie ciśnienia wody, a nawet zamknięcie wody bez potrzeby zakręcania kranu, a także ogrodowe zraszacze, które wystarczy podpiąć pod wąż i które także ułatwiają nawodnienie ogrodu i zdecydowanie zmniejszają wkład pracy.

Jeżeli jednak myślimy o większym zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, lepiej zainstalować system nawodnienia . Jednym z najmniej skomplikowanych jest specjalny elektroniczny sterownik nakładany na kran, co pozwala na ustawianie momentu podlewania. Wadą tej metody są widoczne rozciągnięte po ogrodzie węże i niemożliwość rozbudowy systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w nieprzerwanym nawodnieniu nie oznacza jednak, że trzeba pogodzić się z widocznymi przewodami. Instalacja większego systemu nawadniania znajdzie zastosowanie nie tylko w ogromnych ogrodach, ale także w niewielkich i mniejszych. System nawadniania wymaga co prawda dobrego zaangażowania w postaci planu i instalacji pełnego systemu. Przeważnie system umieszczany jest pod ziemią. Konieczne jest zastosowanie programatora, systemów rozlewających wodę, podpięcia do instalacji wodnej w formie zaworów, a do tego zraszaczy, które posłużą do rozlania wody po samym ogrodzie. Nie oznacza to jednak, że system musi być zainstalowany przed projektem ogrodu.

Nawadnianie ogrodu poprzez zraszacze ogrodowe

Pośród zraszaczy ogrodowych kupimy parę różnych rodzajów, które mogą posłużyć do nawodnienia ogrodu. Spisują się one wspaniale jako element całego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są całkiem popularne z tego powodu, że ich główną zaletą jest miarowe nawodnienie wybranej części ogrodu. Wyposażone w formujące wielkość strumienia sterowniki oraz dysze odpowiedzialne za ciśnienie wody działają doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one stosunkowo niskie, ale ich bazową zaletą jest to, że po wykonaniu pracy ukrywają się pod powierzchnią ziemi. Natomiast zraszacze niewynurzane są stale obecne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – przede wszystkim sprawdzają się, dlatego że mogą być wyregulowane w zakresie 360o. Świetnie sprawdzają się w podlewaniu trawników i posiadają sporo funkcji i są lepsze pod względem jakości od zraszaczy stałych. Głównie zalecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Dalekosiężność wody może docierać 3-22 metrów, a dodatkową funkcją tego systemu jest to, że możemy nawadniać w określonym czasie jedynie konkretny sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze służą wytwarzaniu delikatnej mgiełki, z tego względu okażą się najlepsze w przypadku roślin, które nie potrzebują przesadnie dużej ilości wody.

Linie kroplujące do nawadniania ogrodu

Drugim sposobem systemu nawadniania ogrodu są instalacje linii kroplujących. Najczęściej stosowane są przy nawadnianiu korzeni roślin. Dlatego też będą doskonałe do nawadniania żywopłotów, drzew, krzewów ozdobnych i warzywników. Zaletą tego systemu nawadniania jest to, że nie zrasza łodyg, liści ani kwiatów, za sprawą czego nie dojdzie do poparzenia roślin. Dodatkowo to system bardzo oszczędny, z uwagi na ograniczenie marnowania wody. Linie kroplujące stworzono z kabli ze specjalnymi kroplówkami, które sączą wodę. Kroplowniki maksymalnie wydajnie nawadniają rośliny dostarczając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Warto je stosować zaledwie na niewielkich przestrzeniach, do nawadniania minimalnych rabat kwiatowych, skalniaków, czy niezbyt rozrośniętych żywopłotów. Ogromną zaletą jest możliwość łatwiej instalacji i samodzielnego wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące mają swoje zastosowanie przede wszystkim w ogrodach, w jakich rośliny rosną nieregularnie

Ogrody Toruń