kurs na pojazdy uprzywilejowane

Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Serwis klimatyzacji Bydgoszcz
2 września, 2020
Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Kredyty przez internet
2 września, 2020
Pojazdy uprzywilejowane szkolenia kierowców - kursy jazdy pojazdem uprzywilejowanym

Pojazdy uprzywilejowane szkolenia kierowców - kursy jazdy pojazdem uprzywilejowanym

Szkolenie na kierowcę pojazdów uprzywilejowanych

Aby zostać kierowcą pojazdów uprzywilejowanych potrzeba konkretnych uprawnień. Według przepisów prawa wymagane jest podstawowe prawo jazdy właściwej kategorii, zezwolenie Starosty, zaświadczenie odbycia szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Co więcej niezbędne są pozytywne wyniki badań lekarskich i psychologicznych, które potwierdzą zdolność kierowania pojazdami. Pełne szkolenie zapewnia uzyskanie wszelkich niezbędnych dokumentów. Dla kierowców, którzy posiadają już uprawnienia wcześniej dostępne są uzupełniające szkolenia, które powiększą zdobyte zdolności. Żeby zapisać się na szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, specjalne przygotowanie nie są potrzebne. Głównym wymaganiem oprócz posiadania podstawowego prawa jady odpowiedniej kategorii jest przekroczenie wieku 21 lat. Natomiast lekarskie badania można przejść po szkoleniu albo w jego czasie.

Dla kogo szkolenie na kierowcę pojazdów uprzywilejowanych?

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane interesuje w głównej mierze osoby, które chcą kierować tymi pojazdami w ramach pracy w służbach publicznych. Zawód kierowcy pojazdu uprzywilejowanego wiąże się z wysokim ryzykiem wypadku. Według kodeksu drogowego są sytuacje, w których pojazd uprzywilejowany może nie przestrzegać przepisów ruchu drogowego. W określonych sytuacjach może zignorować sygnalizację świetlną oraz poziome i pionowe znaki, przy czym wymagane jest zachowanie przede wszystkim ostrożności. Z uwagi na to kierowca musi wykazywać się błyskawiczną reakcją, zdolnościami oraz opanowaniem. W ten sposób uniknie niebezpiecznych sytuacji drogowych.

Do pojazdów uprzywilejowanych wlicza się te, które nadają niebieskie, błyskowe sygnały świetlne oraz dźwiękowe sygnały o zmiennym tonie. Na przykład są to pojazdy policji, straży miejskiej, pożarnej oraz gminnej. Według przepisów ruchu drogowego to są także pojazdy ratownictwa medycznego, wodnego lub chemicznego. Szkolenie zainteresuje też kierowców chcących zatrudnić się w Straży Granicznej, Służbie Celnej, i innych służbach bezpieczeństwa. Osiągając te uprawnienia można także prowadzić bankowozy i pojazdy, które przewożą wartości pieniężne. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane kompleksowo przygotuje kierowcę do zatrudnienia w tej formie.

Program kursu

Program szkolenia na pojazdy uprzywilejowane był ułożony w taki sposób, aby nauczył kierowcę reagowania na ryzykowne sytuacje na drodze i unikania kolizji. Za pomocą technik ekstremalnej jazdy, kierowca zachowuje bezpieczeństwo na równi swoje, a także pasażerów albo innych osób wymagających pomocy. Szkolenie demonstruje niebezpieczne sytuacje, w jakich prawdopodobna jest utrata panowania nad pojazdem. Poprzez szkolenie kierowcy podnoszą swoje umiejętności, których potrzeba do bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane dostępne jest w kategoriach A, A2, A1, kat. B, B1, B+E i w kat. C, C1, C+E. Podstawowe szkolenie przeznaczone jest dla wszystkich kierowców, z kolei szkolenie uzupełniające stworzono dla kierowców, którzy mają już uprawnienia. W skład szkolenia wliczają się zajęcia praktyczne i teoretyczne oraz egzamin wewnętrzny. W tematach, które znajdują się w zajęciach teoretycznych są skutki i mechanizmy wypadków drogowych, psychologiczne podstawy transportu uprzywilejowanego oraz kierowanie pojazdem w trudnych warunkach. Ważnym elementem jest także utrwalenie przepisów ruchu drogowego. Natomiast praktyczne zajęcia obejmują ćwiczenia na płytach poślizgowych.

Ukończenie zajęć praktycznych i teoretycznych oraz końcowego egzaminu, skutkuje zdobyciem zaświadczenia, które jest podstawą do odebrania zezwolenia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Otrzymanie zaświadczenia oznacza ukończenie szkolenia na pojazdy uprzywilejowane. Po dopełnieniu wszelkich formalności kierowca posiada uprawnienia do pracy w roli kierowcy pojazdów uprzywilejowanych.

Przed szkoleniem na kierowcę pojazdów uprzywilejowanych

Kierowca chcący zaliczyć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, musi uprzednio ukończyć 21 lat i prawo jazdy właściwej kategorii. Nie ma innych wymagań wstępnych. Najwygodniejszą formą wpisania się na szkolenie, jest przesłanie formularza zgłoszeniowego. Potrzebne szkoleniowe materiały i egzaminy przygotowuje ośrodek szkolenia. Także przeprowadzenie badań lekarskich i psychologicznych dostępne jest w ofercie.

Szkolenie pojazdu uprzywilejowanego jest kompleksowe i przekazuje profesjonalną wiedzę, dzięki wyspecjalizowanej kadrze szkoleniowców. Instruktorzy bazują na latach doświadczeń i wiedzy, które cierpliwie przekazują kursantom. Przygotowany program szkolenia za pomocą doskonałej organizacji i zastosowaniu nowoczesnych narzędzi i technologii przygotowuje kierowców do jazdy w trudnych warunkach. Nauka zgodna z przyjętymi normami, warunki nauczania i przygotowana kadra instruktorów znających profesjonalne techniki jazdy, czyni szkolenie na pojazdy uprzywilejowane podstawą bezpiecznej pracy i odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym w nawet najbardziej ekstremalnej sytuacji.

Pojazdy uprzywilejowane szkolenie