Dentysta dziecięcy Grudziądz

Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie wad zgryzu – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia stomatologiczna
2 września, 2020
Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Niektórzy z nas swoją pierwszą wizytę u stomatologa pamiętają aż za dobrze. Wielu z nas ma także traumę na myśl o nakazanych wizytach u stomatologa szkolnego, który niedelikatnie wpychał grube palce do ust, rozrywając nam kąciki. Żeby oszczędzić naszemu maluchowi podobnych przeżyć i nauczyć go, że zdrowie zębów jest ważną sprawą, trzeba starannie wybrać lekarza, który nie zniechęci, a zabawi malucha. Jakie warunki musi spełniać profesjonalny stomatolog dla najmłodszych?

  1. Wizyty adaptacyjne

Dentyści uważają, że pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym powinna nastąpić w wieku 2-3 lat. Dentysta, który niejednokrotnie przeraża dorosłych, tym bardziej jest  dużego stresu dla malucha. Jeżeli zatem planujesz umówić swoje dziecko do dentysty, wybierz tego specjalistę, który może zaoferować specjalne usługi dedykowane dzieciom. Wiele gabinetów dziecięcych ma w ofercie wizyty adaptacyjne. Jak wygląda wizyta adaptacyjna? To stopniowe oswajanie się dziecka z gabinetem stomatologicznym. Kluczową sprawą jest dobra zabawa: w trakcie wizyty adaptacyjnej maluchom wolno pooglądać narzędzia dentystyczne, a nawet przeprowadzić mały zabieg stomatologiczny na zabawce.Bardzo ważny jest także udział rodziców w pierwszej wizycie- muszą oni dawać swoim pociechom przykład-  najpierw mogą sami zbadać ząbki, spokojnie siedzieć na krześle dentystycznym, szeroko otwierać buzię i pokazywać, że nie ma powodów do strachu. Maluch wyczuwa emocje rodziców, dlatego niezwykle istotna jest także luźna rozmowa z lekarzem i komunikowanie maluchowi bazowych reguł dbania o higienę jamy ustnej już w trakcie pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien wyglądać dziecięcy gabinet stomatologiczny

Wielobarwne fotele w kształcie zwierząt, kolorowanki,klocki  w poczekalni, monitor z kreskówkami rozpraszające uwagę malucha, dużo kolorów, bohaterowie ulubionych bajek na ścianach, zabawne maseczki ochronne dentysty… Wydawać by się mogło, że to tylko małe detale, jednak dla malucha mają one fundamentalne znaczenie. Kolorowo udekorowany gabinet lekarski sprawia, że malec czuje się bardziej zrelaksowany, pomieszczenie nie jest dla niego obce. Dzięki temu nie wpada w panikę i prościej odwrócić jego uwagę i przeprowadzić potrzebne zabiegi.

  1. Najlepsze znieczulenia dla najmłodszych

Są wśród nas osoby, które uważają, że „mlecznych zębów nie należy leczyć, bo i tak wypadną”. Oczywiście nie jest to prawda! Zaniedbane mleczaki sukcesywnie niszczone są przez próchnicę i w końcu będzie trzeba je usunąć. Przedwczesne wyrywanie zębów mlecznych prowadzi natomiast do patologii zgryzu przy wyrastaniu zębów stałych. Dlatego bardzo istotne jest, by regularnie kontrolować stan uzębienia malucha i nie doprowadzić do tego, by konieczne było wyrwanie zęba.

Jeszcze kilkanaście lat temu specjalne gabinety stomatologiczne dla dzieci nie istniały. Dlatego prawie każdy z nas, wzdrygając się, wspomina pierwsze stresy na fotelu u dentysty, czy ból przy borowaniu. Szczęśliwie współczesna medycyna dysponuje już nie tylko kolorowymi gabinetami dla maluchów ale także nowoczesnymi sposobami znieczulenia. Jedną z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji czuje się spokojne wręcz nieco otumanione. W tym miejscu warto podkreślić, że gaz rozweselający jest w pełni bezpieczna dla dziecka i ma mniej efektów ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym wiąże się nie tylko zastosowanie budzącej strach strzykawki, ale także niemiłe poczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Kolejną innowacyjną techniką jest znieczulenie komputerowe– jak ono wygląda? Jest to całkowicie bezpieczna, acz innowacyjna metoda znieczulania przy użyciu dźwięku. Komputer emituje dźwięki o różnym natężeniu i stopniowo wprowadza najmłodszych w stan odprężenia. Ten typ znieczulenia, tak jak gaz rozweselający, bardzo bezpieczny i często polecany przez dentystów głównie dlatego, że nie ma potrzeby stosowania igieł, a dodatkowo unikamy nieciekawych efektów ubocznych.

W wielu gabinetów dentystycznych wśród usług dla dzieci znajdziemy także możliwość założenia kolorowych wypełnień. W tym przypadku jednak możemy śmiało powiedzieć, że „to tylko mleczaki, i tak wypadną!” i pozwolić maluchowi wybrać plombę w wymarzonym kolorze.

  1. Cechy dobrego dentysty dla dzieci

Podczas wyboru gabinetu dla swojej pociechy zwróćmy też uwagę na samego stomatologa. Powinien on być nie tylko doskonale wykształcony i doświadczony. Przede wszystkim musi lubić dzieci, potrafić z nimi rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To bardzo istotne by dziecko zaufało lekarzowi i się go nie obawiało, dlatego istotne jest, czy znaleziony przez ciebie dentysta ma wymagane podejście do dzieci.

Podczas wizyty specjalista powinien także wyjaśnić maluszkowi jak będzie wyglądał cały zabieg, dlaczego jest on przeprowadzany i co właśnie się dzieje w ustach malca. Bardzo dobrze świadczy o dentyście, kiedy dodatkowo opowie i pokaże naszemu dziecku, jak powinno dbać o swoje zęby- jak i ile razy dziennie je szorować i dlaczego jest to takie ważne. Malucha po wizycie u stomatologa można też nagrodzić kolorową szczoteczką do zębów, by kojarzył, że wizyta u dentysty to całkowicie normalna rzecz, której nie trzeba się obawiać.

Stomatolog Grudziądz