Chirurgia stomatologiczna

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci
Dentysta dziecięcy Grudziądz
2 września, 2020
Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Pozycjonowanie i optymalizacja w Google maps
11 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba

Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba

Chirurgia twarzowo-szczękowa jest częścią medycyny, łączącej ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Zajmuje się leczeniem chorób jamy ustnej w tym zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej trafiają skomplikowane przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub zniekształcenia jamy ustnej. Dotyczy to również leczenia chronicznych stanów zapalnych oraz ekstrakcji zębów , redukcji wad zgryzu, czy aplikowania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają podobny zakres działania, jednak to dwie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się naprawą jedynie w zakresie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa obejmuje leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, a zatem jest bardziej rozległym pojęciem.

CO TO JEST CHIRURGIA SZCZĘKOWA?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Zniekształcenie twarzy na skutek nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najpowszechniejszych dolegliwości, w których specjalizuje się chirurgia szczękowa. Zniekształcenie twarzoczaszki może też nastąpić w przypadku urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może także podnieść walory estetyczne twarzy pacjenta, nadając pożądany wygląd czy proporcje podbródkowi.

Zęby zatrzymane

Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy przestają rosnąć, jednak nie wychodzą ponad błonę śluzową lub kształcą się wewnątrz kości. Skutkiem tego jest niebezpieczny stan zapalny, mogą też wypierać pobliskie zęby w nieodpowiednie, co łączy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Najczęściej zatrzymanie zębów tyczy się ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stany zapalne, guz lub torbiel w jamie ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, w przypadku gdy guz lub torbiel występuje w trudno dostępnym położeniu lub w rejonie zatok szczękowych. Chirurg też leczy stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości szczęki

Do złamań może dojść w rezultacie wypadku, mocnego uderzenia czy urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w miejscowym znieczuleniu. W skomplikowanych przypadkach stosowane jest ogólne znieczulenie. W miejscu złamania zazwyczaj umiejscawiane są specjalne protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one rozmaite kształty, ze względu na możliwość nadawania im wybranego kształtu, do uszkodzonej kości.

Resekcja korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jedno-korzeniowych i jest on konieczny w przypadku, gdy zmiany w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych jamy ustnej. Kwalifikują się też efekty choroby przy wierzchołku korzenia, zapalanie w przypadku utknięcia ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. Przy resekcji nie ma potrzeby usuwania całego zęba. Zwalcza się przeważnie przyczyny dolegliwości. Wyrywany jest zaledwie patologiczny ułamek korzenia. Pacjent jest znieczulony na czas zabiegu. Po zlikwidowaniu zmienionej tkanki wspólnie z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed ryzykiem kolejnego stanu zapalnego, przy pomocy uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Chirurgiczne sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Najczęściej odnosi się do kłów. W przypadku gdy ząb, w trakcie wzrostu miał niedużo miejsca w szczęce albo został wykrzywiony, ortodoncyjnie wprowadza się go do łuku zębowego. Po zbadaniu jego położenia dzięki diagnostyce radiologicznej, odsłania się go chirurgicznie i przytwierdza zamek ortodontyczny, by wrócił na właściwe miejsce w łuku zębowym.

Implanty zębowe

Braki w uzębieniu powstają z wielu przyczyn. Najczęściej jest to brak troski o higienę jamy ustnej, osteoporoza czy cukrzyca, wypadek albo palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, zapewnia możliwość uzupełnienia braków zębowych, wszczepiając implanty . Mają one wiele zalet, na przykład gwarantuje pełną estetykę i funkcje, porównywalne do pozostałych zębów.

Plastyczność tkanki kostnej i tkanek miękkich

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się zabiegami na tkankach kostnych i miękkich, po to by naprawić estetykę jamy ustnej. Odbywają się również przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wówczas na celu usunięcie wszelkiego typu zgrubień, fałdek i nierówności, aby jama ustna spełniała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Te zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej albo polepszenia zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego konieczne jest skierowanie. Może je wystawić każdy każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale także lekarza rodzinnego. Wyłącznie pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach przyjmowani są bez skierowania.

Dodatkowo wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest możliwa na NFZ w przychodniach, które mają zawarte umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj jest zależny od wielkości miasta i ilości pacjentów.

Chirurgia stomatologiczna Toruń