Układanie kostki brukowej na podjeździe

Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty
Protezy zębów Bydgoszcz
31 sierpnia, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR
1 września, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Bazą trwałego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie sprawdzi się przez wiele lat. Obciążenie wywołane ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była odporna oraz nie zepsuła się za prędko. Aby powstał solidny podjazd potrzeba nie tylko odpowiedniego przygotowania w postaci podbudowy, żeby uniknąć zapadania się, ale też najwyższej jakości materiałów do stworzenia podjazdu. Pośród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, wykonane z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Każdy z materiał ma swoje wady i zalety, dlatego przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z popularniejszych oraz tanich materiałów, z których układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zdobyła nie tylko dzięki cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Z uwagi na te cechy możemy zbudować estetyczny podjazd, jaki okaże się tak samo funkcjonalny, jak i ładny. Dostosowanie formy znacznie usprawnia rozmieszczenie kostki zgodnie z budową terenu. Natomiast pełna dostępność w praktycznie większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie musimy martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w razie, gdyby potrzeba było więcej kostek. Cenę kostki brukowej też można dobrać do swojego portfela ze względu na szeroką ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest mocno odporna na warunki pogodowe, skoki temperatury oraz wysoki nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w utrzymaniu czystości.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również swoje minusy. Podstawową niekorzyść pochodzi z warunków pogodowych. Z uwagi na opady lub nadmierne działanie słońca kostka brukowa może z upływem lat zmieniać kolor, przez co traci swoją estetykę. Zdarz się tak, że nieplanowane rośliny jak porosty i chwasty wybijają się pomiędzy szczelinami oraz wyrastają, ujmująco wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może zabierać wiele czasu. Co więcej, by podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi być ułożony w poprawny sposób, co zazwyczaj naraża nas na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie w głównej mierze trwałością. Raz wykonany podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez bardzo dużo lat. Co więcej zawdzięczając to zwyczajnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd uzyska charakterystycznego wyglądu, jaki w ciekawy sposób zaakcentuje wygląd ogrodu i samego domu. Zwykle podjazdy z kamienia są oceniane jako wyjątkowo eleganckie. Ważnym elementem jest również naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom doskonale przepuszcza wodę. Dlatego osiągamy dodatkową zaletę, tj. brak odkładającej się na powierzchni podjazdu wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, lepiej wiedzieć, że kluczową rolę odgrywa tutaj ułożenie, żeby podjazd był trwały oraz żeby pełnił swoje funkcje przez lata. Powinno się unikać zostawiania sporych dziur pomiędzy nimi, z uwag na to należy rozmieścić je jeden obok drugiego, a szczeliny uzupełnić mieszanką cementu i piasku. Niewłaściwie rozmieszczony kamień nie spełni swojej zalety odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się kałuż i zastoin. Ponadto normalna nierówność kamienia oznacza, że trudno utrzymać ich czystość taki podjazd, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton tworzymy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy pomocy form lub stempli. Dzięki tej właściwości możemy uzyskać ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, jakie łatwo da się dopasować do charakteru domu czy ogrodu. Stworzenie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto wspomnieć, że współczesne techniki produkcji umożliwiają także nadaniu koloru betonu. Kluczową korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i wytrzymałość na niszczenie i warunki atmosferyczne. Bez trudu da się utrzymać go w porządku, jednak w przypadku zastosowania dekoracji, niezbędna będzie konserwacja, żeby beton nie tracił wybranego koloru.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Jak widać zarówno kostka brukowa, kamień i beton mają swoje wady i zalety. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się głównie wytrzymałością, funkcjonalnością i wyglądem. Sądząc po tym, na którym z tych elementów zależy nam najbardziej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których istotna jest lekkość mycia. Natomiast jeśli skupiamy się na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej zadowalającym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu prezentowała się elegancko, trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, dlatego że bez niego żaden materiał nie sprawdzi się w stu procentach.

Usługi brukarskie