Podjazd do domu – kostka brukowa

Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w stomatologii
29 sierpnia, 2020
Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary
Browar rzemieślniczy – jak warzyć piwo
30 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - układanie i cennik

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Nawierzchnia na podjazd – która najlepsza?

Fundamentem dobrego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie sprawdzi się przez wiele lat. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była wytrzymała i nie zepsuła się za szybko. Żeby powstał trwały podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przygotowania w postaci podbudowy, żeby uniknąć obniżania się, ale również najlepszych tworzyw do stworzenia podjazdu. Pośród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, stworzone z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Wszystkie mają swoje zalety i wady, z uwagi na to przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z najbardziej popularnych i jednocześnie niekosztownych tworzyw, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa osiągnęła nie tylko dzięki cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy stworzyć estetyczny podjazd, który stanie się tak samo funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dostosowanie kształtu bardzo ułatwia rozłożenie kostki zgodnie z budową terenu. Natomiast całkowita dostępność w niemal większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów do budowy sprawia, że nie musimy martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w sytuacji, gdyby konieczne było dokupienie kostek. Cenę kostki brukowej również można dopasować do swojego portfela ze względu na dostępną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest niezwykle wytrzymała na warunki atmosferyczne, skoki temperatury i duży nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w czyszczeniu.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także minusy. Kluczową niekorzyść ma wpływ warunków atmosferycznych. Ze względu na opady lub przesadne działanie słońca kostka brukowa może z upływem lat zmieniac kolor, dlatego traci swoją estetykę. Zdarz się tak, że niektóre rośliny jak porosty i chwasty przebijają się pomiędzy szczelinami i wyrastają, ujmująco oddziałując na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może zabierać wiele czasu. Ponadto, aby podjazd z kostki brukowej był funkcjonalny musi zostać ułożony w poprawny sposób, co często naraża nas na koszt zaangażowania do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na miejscu przez bardzo dużo czasu. Ponadto zawdzięczając to naturalnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, który w ciekawy sposób uwydatni wygląd samego domu i ogrodu. Z reguły podjazdy z kamienia są uznawane za bardzo eleganckie. Ważnym elementem jest także naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości dobrze przepuszcza wodę. Dlatego zyskujemy dodatkową zaletę, czyli brak odkładającej się na powierzchni wody.

Wybierając podjazd z kamienia, lepiej pamiętać, że znaczącą rolę ma tutaj rozmieszczenie, żeby podjazd stał się wytrzymały i żeby spełniał swoją rolę przez lata. Należy unikać zostawiania dużych przerw między nimi, z uwag na to lepiej rozmieścić je jeden przy drugim, a szpary uzupełnić mieszanką piasku i cementu. Niepoprawnie ułożony kamień nie zachowa swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się kałuż i zastoin. Ponadto naturalna nierówność kamienia sprawia, że ciężko czyścić podjazd z kamienia, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny tworzymy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy pomocy specjalnych form lub stempli. Taką metodą da się osiągnąć ładne wzory i kształty, a nawet specjalne faktury, jakie bez problemu można dopasować do wyglądu ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania bardzo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że obecne sposoby produkcji umożliwiają także nadaniu betonowi koloru. Główną korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego solidność i wytrzymałość na ścieranie i warunki atmosferyczne. Łatwo utrzymać go w czystości, jednak w przypadku zastosowania dekoracji, konieczna będzie pielęgnacja, żeby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Zarówno kamień, kostka brukowa i beton mają zalety i wady. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się głównie finkcjonalnością, wytrzymałością i estetyką. Sądząc po tym, na na jaki z tych elementów patrzymy najmocniej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których liczy się lekkość czyszczenia. Natomiast jeśli zależy nam na wysokiej estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny okażą się mniej trafnym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu wyglądała bardzo dobrze, należy pamiętać o poprawnym przygotowaniu, dlatego że bez tego żaden z tych materiałów nie sprawdzi się w 100 procentach.

www.kostka-brukowa-torun.pl