Okna pasywne

Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Pozycjonowanie i optymalizacja w Google maps
11 września, 2020
Kostka brukowa toruń uslugi brukarskie - beton dekoracyjny
Usługi brukarskie Toruń
15 września, 2020
Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Kluczową zaletą budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, która umożliwia redukowanie wydatków na ogrzewania. Jednym z najbardziej znaczących elementów oddziałujących na skuteczność takiego rodzaju budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. Czym różnią się one od innych okien? Pasywność charakteryzuje się w głównej mierze wysoką termiczną izolacją. Szczególne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych przeważnie nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość przestawia ten współczynnik tym skuteczniejsza termiczna izolacja. Głębokość okien energooszczędnych mieści się mniej więcej 88-120mm, natomiast ich pakiety szybowe z reguły są pakietami trzyszybowymi. Dla wzmocnienia rezultatu w energooszczędnym pasywnym budownictwie używania jest też pianka PUR (poliuretanowa o zbliżonych właściwościach termoizolacyjnych. Jeżeli chodzi o budowę ram pasywnych okien, zwykle to są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Typy okien pasywnych

Szczególną popularnością w pasywnym budownictwie nadal cieszą się okna pasywne PCV. Tego rodzaju okna są wybierane z uwagi na prosty montaż, bezproblemowe utrzymanie czystości oraz stosunkowo niewielki koszt. Aby okna z PCV były pasywne muszą spełnić kilka warunków. Między innymi jest to wymóg posiadania 6 wewnętrznych komór oraz załączenie niezbędnych uszczelek, jakie bronią przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest w przypadku pasywnych okien z drewna. Drewniane okna są przeważnie wybierane z uwagi na estetykę i elegancję. Przeważnie, żeby były pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Następnym rodzajem pasywnych okien są okna aluminiowe. Podobnie jak w przypadku pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą spełniać określone wytyczne, ale ich podstawową zaletą jest możliwość produkcji w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej dobre właściwości termoizolacyjne, z uwagi na to rzadziej stosuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zdecydować się na drewniano-aluminiowe okna, jakie zawierają w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego rodzaju oknach ramy przygotowywane są z drewna w złączeniu z z okuciem z aluminium. W tego rodzaju, drewno da się zamienić na PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Mówiąc o oknach pasywnych zwykle skupiamy uwagę na ich zdolność termoizolacji. Niewielka utrata ciepła jest porządną korzyścią w zestawieniu do kosztów przekazywanych na zachowanie najlepszej temperatury w środku domu. Małe straty ciepła gwarantują obniżenie wykorzystania systemów grzewczych w trakcie zimy oraz klimatyzacji w lecie. Dzięki zastosowaniu pasywnych okien mniej zapłacimy za dogrzanie domu albo wychładzanie powietrza w czasie upałów. To oznacza, że o ile koszt związany z zastosowaniem pasywnych okien będzie większy w porównaniu niepasywnych okien, oszczędności płynące z porządnej termoizolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza izolacją termiczną należy dodać też o zadowalającej izolacji akustycznej. Dobrze zainstalowane okna pasywne dobrze izolują nas od zgiełku z zewnątrz, zapewniając nam komfort. Znaczącą zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie UV oraz opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń oraz osłonę przed zawilgoceniem oraz rozrostem pleśni i grzybów. Dobrze zwrócić również uwagę na zalety wynikające z budowy pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są odporne na rozbicie, z kolei porządnie wykonane okucia zapobiegają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę kupując okna pasywne?

Rzecz jasna w kwestii zakupu pasywnych okien, najważniejsze są najlepsze parametry oraz certyfikaty potwierdzające klasę danego produktu. Trzeba sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, obszerność ramy oraz surowiec, z jakiego zostanie ono stworzone. Warto też pomyśleć nad doborem uszczelek i okien, jakie mają spory wpływ na termiczną izolację oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też skuteczną wentylację. Dzięki temu zdobędziemy dostęp czystego powietrza oraz nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najważniejszym aspektem jest w dużej mierze montaż okna. Na nic zdadzą nam się wybitne parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały oraz antywłamaniowe okucia, jeśli okno nie będzie zaaplikowane w poprawny sposób. Warto w tym celu przemyśleć zaangażować fachowca, jaki przeprowadzi montaż sumiennie. Zły montaż skutkuje powstawaniem termicznych mostków, gdzie będziemy tracić ciepło. To w mocno obniży działanie pasywnego okna, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, ponieważ straci swoje najcenniejsze zalety.

Tuż obok poprawnego montażu należy rozplanować usytuowanie okien w projekcie domu. Jeżeli zależy nam na całkowitym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien oraz czerpania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Tak uchronimy się od przegrzania oraz potrzeby użycia dodatkowej osłony przed nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl