Okna drewniane Toruń montaż i serwis

Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Klimatyzacja i rekuperacja instalacja i serwis Toruń
1 września, 2020
Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Serwis klimatyzacji Bydgoszcz
2 września, 2020
Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Okna energooszczędne w budownictwie pasywnym

Kluczową zaletą budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, jaka umożliwia oszczędzanie kosztów grzewczych. Tym z najważniejszych elementów wskazujących na skuteczność takiego rodzaju budownictwa jest użycie okien pasywnych. Czym różnią się one od innych okien? Pasywność charakteryzuje się przede wszystkim skuteczną izolacją termiczną. Dobre parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych zwykle nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość przestawia ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja. Głębokość okien pasywnych wynosi mniej więcej 88-120mm, natomiast ich szybowe pakiety zazwyczaj są pakietami trzyszybowymi. Dla większego efektu w budownictwie pasywnym stosowana jest także pianka PUR (poliuretanowa o porównywalnych właściwościach izolacji termicznej. Jeżeli chodzi o budowę ram pasywnych okien, przeważnie spotykane są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Podział okien pasywnych

Zdecydowanie największą popularnością w budownictwie pasywnym nadal zyskują pasywne okna PCV. Takiego rodzaju okna są wybierane z uwagi na prosty montaż, nietrudne utrzymanie czystości i całkiem niewielki koszt. By okna z PCV sprawdzały się jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Na przydkład jest to wymóg sześciu wewnętrznych komór i zamieszczenia niezbędnych uszczelek, które zabezpieczają przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest w przypadku pasywnych okien z drewna. Drewniane okna są z reguły wybierane z uwagi na estetykę i elegancję. Z reguły, by były pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Kolejnym rodzajem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak jak w zastosowaniu pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą spełniać odpowiednie wytyczne, ale ich bazową zaletą jest zdolność powstawania w dowolnych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą korzystne właściwości izolacji termicznej, z tej przyczyny niezbyt często wykorzystuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej nabyć okna drewniano-aluminiowe, które zawierają w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego rodzaju oknach pasywnych ramy przygotowywane są z drewna w połączeniu z aluminiowym okuciem. W tym przypadku, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Myśląc o pasywnych oknach przede wszystkim zwracamy uwagę na ich zaletę termoizolacji. Minimalna utrata ciepła jest dużą zaletą w zestawieniu do środków pieniężnych przekazywanych na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz domu. Małe straty cieplne gwarantują obniżenie eksploatacji systemów cieplnych zimą i klimatyzacji latem. Po zastosowaniu pasywnych okien mniej wydamy na docieplenie wnętrza albo ochłodzenie powietrza podczas upałów. To oznacza, że o ile koszt łączący się z założeniem pasywnych okien będzie większy w porównaniu niepasywnych okien, zyski płynące z porządnej izolacji termicznej zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją cieplną warto wspomnieć także o zadowalającej izolacji akustycznej. Właściwie wstawione pasywne okna bardzo dobrze odgradzają nas od zgiełku z zewnątrz, gwarantując nam komfort. Inną zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie UV i opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń i osłonę przed wilgocią oraz powstawaniem pleśni i grzybów. Dobrze zwrócić również uwagę na zalety wynikające z konstrukcji pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są odporne na stłuczenia, jednak wzmocnione okucia przeciwdziałają włamaniom. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę kupując pasywne okna?

Oczywiście w kwestii nabycia pasywnych okien, najistotniejsze są właściwe parametry i certyfikaty poświadczające klasę danego produktu. Najlepiej ocenić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, obszerność ramy czy surowiec, z którego zostanie ono wykonane. Warto także pomyśleć nad doborem okuć i uszczelek, które mają duży wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również odpowiednią wentylację. Dzięki temu osiągniemy dopływ czystego powietrza oraz nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym aspektem jest właściwie montaż okna. Bezwartościowe będą wspaniałe parametry okna pasywnego, wysokiej klasy materiały oraz antywłamaniowe okucia, gdy okno nie będzie zaaplikowane w odpowiedni sposób. Warto w tym celu zdecydować się na skorzystanie z usług fachowca, jaki wykona pracę solidnie. Nieprawidłowy montaż skutkuje pojawianiem się termicznych mostków, którymi będziemy tracić ciepło. To w dużym stopniu zniży działanie okna pasywnego, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, bo straci swoje najcenniejsze cechy.

Obok poprawnego montażu należy przemyśleć rozmieszczenie okien na etapie projektu domu. Jeśli zależy nam na pełnym zastosowaniu właściwości pasywnych okien oraz pobierania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania oraz potrzeby użycia kolejnej osłony przed przesadnym nasłonecznieniem.

Okna pasywne Toruń