Ocieplanie pianką PUR – dlaczego warto?

Serwis klimatyzacji i wentylacji
Serwis klimatyzacji i wentylacji – analiza
12 stycznia, 2018
Beton dekoracyjny stemplowany imitacja deski
Beton dekoracyjny stemplowany – idealny materiał
17 stycznia, 2018

Wielu z nas chciałoby zamieszkać w domu, daje on większe poczucie prywatności. Realizacja takiego marzenia to ogromne wyzwanie logistyczne oraz finansowe. Kluczowym elementem realizacji planu jest odpowiednia działka. Na lokalizacji trudne decyzje się nie kończą. Plan domu potrafi bardzo zaangażować. Zaplanować należy nie tylko właściwą powierzchnię, ale także plan pomieszczeń. Wszystko musi być idealnie dopasowane, tak żeby każdy domownik miał swój własny kąt. Przeanalizować trzeba także o zachowaniu ciągów komunikacyjnych w planie, dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu podczas na przykład sprzątania. Istotna kwestią jest też dobór dopasowanej metody grzewczej. Nie w każdej miejscowości jest sieć gazowa. W takim przypadku przeanalizować trzeba zainstalowanie ogrzewania węglowego albo olejowego. Wybór ten wpływa przez wiele lat na koszty ogrzewania, ale też na wygodę konieczność magazynowania opału.

Nawet najlepiej dobrany sposób ogrzewania będzie nieefektywny, gdy nie zadbamy o właściwą izolację termiczną. Nasz dom będzie tracił ciepło. Największe straty są efektem niedostatecznie ocieplonego poddasza. Dlatego kwestii ocieplenia nie należy omijać. Metoda izolacji cieplnej domu ma znaczenie. Stosowane są różne materiały: wełna izolacyjna czy coraz popularniejsza pianka poliuretanowa, określana dla ułatwienia pianką PUR.

Wybór jest ogromny

Najczęściej stosowanym materiałem stosowanym do ocieplania budynków jest styropian. Ma on wiele plusów:jest łatwy w montaży. Jednak nie nadaje się do izolacji tych elementów domu, które są łatwopalne – tyczy się to przede wszystkim elementów z drewna. Opcją jest wełna izolacyjna. Jest ona droższym rozwiązaniem, ale za to cenionym wśród specjalistów trudniących się termoizolacją. Wełna jest ognioodporna, doskonale zabezpiecza przed denerwującymi dźwiękami. Izolowanie wełną wymaga jednak wzmocnionej konstrukcji dachu, bo ten materiał sporo waży. Wełnę trzeba chronić przed wilgocią poprzez zastosowanie materiałów zabezpieczających. Opcji termoizolacji domu jest więcej. Coraz częściej fachowcy stosują piankę poliuretanową. Stosowana jest ona wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Ocieplanie pianką PUR

Poliuretan dostępny jest w licznych wersjach. Tworzy się z niego materiały izolujące rożnego rodzaju. Pianka powstaje z mieszanki dwóch substancji: izocyjanianu i żywicy. Związki te doprowadza się do odpowiedniej temperatury i następnie poprzez zwiększenie ciśnienia powstaje pianka, którą używa się do izolacji. Pianka podczas natryskiwania powiększa objętość i momentalnie wiąże się. W ten sposób powstaje jednolita warstwa, która dokładnie wypełnia wszystkie szczeliny. Pianka doskonale trzyma się niemal każdego podłoża. Niepotrzebne są dodatkowe mocowania. Sam proces natryskiwania przebiega szybko, jeden dzień wystarczy na ocieplenie więźby dachowej.

Rodzaje pianki

Piankę dzieli się ze względu na różnice w strukturze. Wyróżnia się otwarto i zamknięto komórkową. Ta druga stworzona została do zewnętrznej izolacji budynków. Oprócz ochrony przed stratą ciepła stanowi też idealnym materiałem izolującym przed wodą, dlatego stosowana jest do ocieplania fundamentów. Zastosowanie jej od wewnątrz także jest możliwe. Pianka otwarto komórkowa jest bardzo lekka. Ma porowatą strukturę przez co ocieplane elementy mają zapewnioną odpowiednią wentylację. Stosuje się ją do termoizolacji pomieszczeń.

Zalety ocieplania natryskowego

Pianka poliuretanowa jest bardzo uniwersalna. Można nią zaizolować zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną część domu. Używana jest jako materiał chroniący przed utratą ciepła w budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych, budynkach wykorzystywanych w celach gospodarczych. Termoizolacja z poliuretanu nie stanowi zagrożenia dla alergików. Warstwa pianki nie traci swoich właściwości, przez co nie pyli się, nie odrywają się od niej także małe cząstki, dlatego nie jest niebezpieczna nawet dla wrażliwych osób. Ocieplenie z pianki poliuretanowej jest nietoksyczna, nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Pianka PUR doskonale zabezpiecza przed utrata ciepła, przez co sprawdza się w nowoczesnym typie budownictwa. Następną pozytywną cechą jest odporność na wilgoć. Pianka poliuretanowa nie nasiąka i nie odkształca się. Ocieplenie tego typu nie wymaga dodatkowego umocnienia warstwy izolującej, bo świetnie przywiera do drewna, betonu czy papy. Fachowcy od ocieplania domu wiedzą jak dużym problemem są mostki termiczne. Przez nie ucieka więcej ciepła. Wykorzystanie pianki minimalizuje ten problematyczny punkt. Poliuretan tworzy zwartą powłokę dzięki czemu nie trzeba łączyć kolejnych warstw. Stwarza to możliwość ocieplenia nawet skomplikowanego kształtem dachu i to w błyskawicznym tempie. Porównując, ocieplenie z waty wymaga pracy kilku osób, docinania i stosowania dodatkowych wzmocnień.

Właściwa izolacja domu to inwestycja, którą należy przeanalizować i odpowiednio zaplanować. Przeanalizować trzeba pozytywne i negatywna strony każdego ze sposobów. Najczęściej stosowane produkty stosowane do termoizolacji od jakiegoś czasu mają groźnego rywala jakim jest ocieplanie metodą natryskową. Pianka poliuretanowa jest doceniana przez specjalistów i praktyków, pozytywnie oceniają oni jej mnogość zastosowań. Dużym plusem jest też niewielki czas wykonania ocieplenia. Pianka poliuretanowa sprawdza się nie tylko w domach jedno lub wielorodzinnych, ale także jako ocieplenie kurników i hal.

Pianka PUR w Toruniu i okolicach