Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kostki brukowej na podjeździe
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Klimatyzacja i rekuperacja instalacja i serwis Toruń
1 września, 2020

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR okazało się znane, ponieważ wyróżniają ją bardzo dobre parametry izolacji termicznej. Współcześnie uznawana jest za jeden z najlepszych surowców wykorzystywanych do ocieplania budynków, dzięki czemu co raz częściej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Podstawową mocną stroną, wobec której prześciga inne materiały izolacji termicznej jest metoda aplikacji. Pianę PUR natryskuje się po przestrzeni przez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dopasowuje się do powierzchni, co sprawia, że doskonale przylega i kształtuje się w załamaniach i w kątach. Inne materiały izolacji termicznej należy skracać i dopasowywać, z powodu czego ryzykujemy powstawanie termicznych mostów i ograniczenie właściwości izolacyjnych. Poprawnie rozpylona pianka PUR będzie zdatna na długie lata, dlatego że mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Wyróżniamy dwa typy pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Obie różnią się od siebie strukturą i cechami, z tego względu są dobre do ocieplania odrębnych elementów budynku. Pianka otwartokomórkowa używana jest z reguły do ocieplania natryskowego poddasza, dachów oraz powierzchni wewnętrznych. Doskonale sprawdzi się również do ocieplenia belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  pianka zamkniętokomórkowa najlepsza jest do izolacji powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Ten rodzaj pianki PUR da się także zaaplikować na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach lub np. na stropach nad zimnymi pomieszczeniami

Dodatkowo piankę PUR charakteryzuje świetna przyczepność. Z tego względu bez wysiłku można ocieplać natryskiem różne, właściwie przygotowane powierzchnie, takie jak drewno oraz elementy metalowe, a także blachę. Lepiej, aby przed natryskiem przestrzeń została wyszorowana z brudu, pyłu i kurzu oraz osuszona.  Tą metodą zdobywamy przyczepność, co sprawi, że pianka PUR będzie się trzymać na wyznaczonym miejscu. Aplikację pianki PUR najbezpieczniej zostawić fachowcom. By wykonać to właściwie niezbędne są odpowiednie warunki, takie jak odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Co więcej pianka poliuretanowa musi zostać rozłożona równo.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Podział na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę PUR tłumaczy rozbieżność parametrów i właściwości. Pianka PUR otwartokomórkowa ma porowatą strukturę, co sprawia, że jest całkowicie plastyczna. Pianka PUR po wyschnięciu staje się półsztywna i stanowi bardzo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz nie bardzo chroni przed wilgocią. Co więcej pianka otwarokomórkowa ma niewielką wagę (ok. 8-10 kg/m3), z uwago na co w żadnym stopniu nie obciąża konstrukcji domu. Co do grubości aplikowanej warstwy mniej więcej pojedyncza warstwa nie może przewyższać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma bardzo niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest całkiem hydrofobowa. Dlatego też tak często stosuje się ją do izolacji fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a do tego po wyschnięciu robi się sztywna, dlatego łatwiej ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR trzeba pamiętać o dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na promienie słoneczne, dlatego potrzebna będzie specjalna osłona. Co ważne zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, więc jest to surowiec palny, samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych plusów pianki PUR należy jej łatwa i szybka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu objętości i dopasowanie się do zakamarków i załamań, neutralizuje ryzyko stworzenia mostków termicznych. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pożera dużej ilości czasu. W porównaniu do pozostałych surowców termicznej izolacji to najszybsza metoda ocieplenia domu. Pianka łatwo się układa i ekspresowo zastyga, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest mocno przyczepna, więc trzyma się na różnych powierzchniach, a z biegiem czasu nie traci przyczepności oraz swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci objętości, co sprawia, że się nie zniekształca. Ponadto kluczowe jest również to, że po poprawnej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie oddaje substancji szkodliwych oraz pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają w głównej mierze z jej właściwości. Za minus możemy wziąć małą wytrzymałość na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem kolejnych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed UV. Inną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej palna, ale według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w klasie E, a więc pali się, ale jest samo gasnąca. Także w tej sytuacji da się zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Zwykle jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest nieprawidłowy natrysk, błędne utworzenie pianki lub położenie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Dlatego też w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

www.eliterm.pl