Natryskowe ocieplanie domu pianką PUR

Termiczny kubek idealny dla każdego
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Turystyczny termos – jaki najlepszy i jak go znaleźć
29 sierpnia, 2020
Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową okazało się używane, dlatego że ma bardzo dobre właściwości termicznej izolacji. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych surowców wykorzystywanych do ocieplania budynków, dlatego co raz częściej pojawia się w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Główną mocną stroną, według której prześciga pozostałe materiały termicznej izolacji jest technika aplikacji. Pianę PUR rozprowadza się po przestrzeni poprzez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dostosowuje się do przestrzeni, co sprawia, że ściśle przywiera i kształtuje się w załamaniach i w kątach. Pozostałe materiały termicznej izolacji trzeba przycinać i układać, czym ryzykujemy powstawanie mostków termicznych i obniżenie izolacyjnych właściwości. Odpowiednio nałożona pianka PUR posłuży na długie lata, ponieważ mimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Wyróżniamy dwa rodzaje pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Różnią się od siebie budową i cechami, z uwagi na co nadają się do ocieplania odrębnych części budynku. Pianka otwartokomórkowa PUR wykorzystywana jest zazwyczaj do ocieplania natryskowego dachów, poddasza i wnętrz. Świetnie sprawdzi się też w natryskowego ocieplenia belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Natomiast  pianka zamkniętokomórkowa PUR najlepsza jest do ocieplania natryskowego powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Ten typ pianki PUR da się także rozłożyć na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach lub np. na stropach nad nieogrzewanymi pokojami

Ponadto piankę PUR charakteryzuje świetna przyczepność. Z uwagi na to bez trudu można natryskiem ocieplać różne, odpowiednio spreparowane powierzchnie, na przykład drewno lub elementy metalowe, a nawet blachę. Najlepiej, by przed ociepleniem powierzchnia były wolna od brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  W ten sposób zdobywamy świetną przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na wybranym miejscu. Aplikację pianki PUR powinniśmy zostawić fachowcom. Żeby wykonać natrysk poprawnie konieczne są sprzyjające warunki, takie jak odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Co więcej pianka PUR musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Rozdzielenie na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę motywuje inność parametrów i właściwości. Pianka PUR otwartokomórkowa ma porowatą strukturę, co sprawia, że jest niezwykle sprężysta. Pianka PUR po wyschnięciu jest półsztywna i robi za bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz nie bardzo chroni przed wilgocią. Co więcej pianka otwarokomórkowa PUR ma niską masę (około 8-10 kg/m3), z uwago na co ani trochę nie obarcza konstrukcji domu. Pod względem grubości aplikowanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie powinna być większa 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma najniższy współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest wysoko hydrofobowa. Z tego powodu tak często wykorzystuje się ją do izolacji fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a poza tym po wyschnięciu robi się sztywna, przez co łatwiej ją uszkodzić.

Decydując się na piankę PUR trzeba wiedzieć o jeszcze dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na działanie promieni UV, więc potrzebna będzie specjalna osłona. Co ważne w kwestii łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec palny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych zalet pianki PUR wlicza się jej łatwa i lekka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu przestrzeni i dostosowanie się do zakamarków i załamań, zmniejsza ryzyko stworzenia mostków termicznych. Dodatkowo natryskowe ocieplanie pianką PUR nie pożera dużej ilości czasu. W zestawieniu do innych surowców izolacji termicznej to najszybsza metoda ogrzania domu. Pianka łatwo się układa i szybko utwardza, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest niezwykle przyczepna, z uwagi na co nie spada na wielu materiałach, a z upływem lat nie traci przyczepności czy swoich właściwości. Nie ubija się, nie traci obszerności, co oznacza, że się nie odkształca. Ponadto ważne jest też to, że po właściwej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie oddaje żadnych substancji szkodliwych czy pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają w głównej mierze z jej parametrów. Za minus możemy uznać niską wytrzymałość na promienie słoneczne, co prowadzi do kolejnych kosztów związanych z ochroną przed UV. Następną wadą pianki PUR uznajmeny jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej palna, ale według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w kategorii E, czyli pali się, choć jest samogasnąca. Też w tej sytuacji da się zainstalować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę podczas pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest niepoprawny natrysk, złe utworzenie pianki lub zaaplikowanie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Z tego powodu w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką Toruń