Natryskowe ocieplanie budynku pianą

Firma sprzątająca dla firmy
28 września, 2020
Serwis aut dostawczych
3 października, 2020

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR stało się używane, dlatego że ma porządne cechy termoizolacyjne. Współcześnie oceniana jest jako jeden z lepszych surowców stosowanych do ocieplania , dlatego co raz chętniej pojawia się w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Podstawową mocną stroną, dzięki której wyprzedza inne materiały termoizolacyjne jest technika nakładania. Pianę PUR rozprowadza się po przestrzeni poprzez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dostosowuje się do powierzchni, co sprawia, że dobrze przywiera i układa się w zgięciach i zakamarkach. Inne materiały termoizolacyjne trzeba skracać i układać, z powodu czego ryzykujemy pojawienie się mostków termicznych i obniżenie izolacyjnych właściwości. Poprawnie rozprowadzona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, ponieważ mimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Wyróżniamy dwa rodzaje pianki PUR: pianka otwarto-komórkowa oraz zamknięto-komórkowa. Każda z nich różni się od siebie budową i właściwościami, z tego względu pasują do ocieplania innych elementów budynku. Otwarto-komórkowa pianka wykorzystywana jest w głównej mierze do ocieplania natryskowego dachów, poddasza oraz wewnętrznych powierzchni. Świetnie sprawdzi się też w izolacji stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  pianka zamknięto-komórkowa najlepsza jest do izolacji powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki typ pianki PUR można również położyć na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach albo na przykład na stropach nad nieogrzewanymi wnętrzami

Warto dodać, że piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Z uwagi na to bez wysiłku można wykonać natrysk na różne, poprawnie spreparowane powierzchnie, dla przykładu drewno lub elementy metalowe, a także blachę. Wymagane, by przed ociepleniem powierzchnia były pozbawiona brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  W ten sposób zdobywamy świetną przyczepność, dzięki której pianka PUR pozostanie na swoim miejscu. Położenie pianki PUR najbezpieczniej zostawić fachowcom. Aby przeprowadzić natrysk właściwie potrzebne są sprzyjające warunki, na przykład odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Dodatkowo pianka poliuretanowa musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – informacje techniczne

Podział na zamknięto-komórkową i otwarto-komórkową piankę motywuje rozbieżność właściwości i parametrów. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma porowatą budowę, co sprawia, że jest mocno plastyczna. Pianka ta po wyschnięciu okazuje się półsztywna i robi za wyjątkowo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz niezbyt chroni przed wilgocią. Dodatkowo otwarto-komórkowa pianka ma małą masę (ok. 8-10 kg/m3), dzięki czemu ani trochę nie nadwyręża konstrukcji domu. Pod względem grubości aplikowanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie powinna przewyższać 30 mm.

Zamknięto-komórkowa pianka PUR ma niewielki współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest wysoko hydrofobowa. Z tej przyczyny tak często używa się ją do termicznej izolacji fundamentów. Niestety nie jest paro-przepuszczalna, a na dodatek po zastygnięciu robi się sztywna, co sprawia, że łatwiej ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR należy wiedzieć o jeszcze innych ważnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na promienie UV, przez co niezbędna będzie specjalna ochrona. Co więcej w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, więc jest to surowiec łatwopalny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych zalet pianki PUR wlicza się jej prosta i lekka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej przestrzeni i dostosowanie się do zakamarków i załamań, zmniejsza ryzyko pojawienia się termicznych mostków. Co więcej natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zabiera znacznej ilości czasu. W porównaniu do pozostałych materiałów izolacji termicznej to najszybsza metoda ogrzania domu. Pianka szybko się układa i ekspresowo twardnieje, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Co więcej jest niezwykle przyczepna, z uwagi na co utrzymuje się na różnych materiałach, a z upływem lat nie traci przyczepności i swoich właściwości. Nie ubija się, nie traci obszerności, dzięki czemu się nie odkształca. Ponadto kluczowe jest też to, że po poprawnej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie tworzy substancji szkodliwych i pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają przede wszystkim z jej parametrów. Za minus możemy uznać słabą wytrzymałość na promienie UV, co wiąże się z powstawaniem dodatkowych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR uznajmey jej palność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej łatwopalna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w kategorii E, co oznacza, że pali się, ale jest samogasnąca. Również w tym przypadku można zamontować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w czasie pożaru. Przeważnie jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest niepoprawny natrysk, złe przetworzenie pianki albo położenie zbyt małych warstw izolacyjnych. Z uwagi na to w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

http://www.eliterm.pl/ile-to-kosztuje-ocieplanie-pianka-pur-cena/